Školský vzdelávací program
7902 J - Gymnázium
4 - ročné štúdium |
7902 5 00 Gymnázium 7902 J Gymnázium 8 - ročné |
stupeň vzdelania: ISDCED 3A |
stupeň vzdelania: ISCED 2A ISCED 3A |
Dĺžka štúdia: štvorročná |
Dĺžka štúdia: osemročná |
Vyučovací jazyk: slovenský |
Vyučovací jazyk: slovenský |
Študijná forma: denná |
Študijná forma: denná |
Druh školy: súkromná |
Druh školy: súkromná |
Dátum vydania: 3.9.2013 |
3.9.2013 |
Platnosť do: 31.8. 2014 |
Platnosť do: 31.8. 2014 |
Predkladateľ: Súkromné gymnázium, Galaktická 9, Košice
Názov školy: Súkromné gymnázium, Galaktická 9, Košice
IČO: 35553119
Riaditeľ školy: Mgr. Anna Koptová
Koordinátor pre tvorbu ŠkVP: Mgr. Helena Akimová
Kontakt: tel.: 055/6741004, e-mail: nadkesaj@gmail.com
Zriaďovateľ: Nadácia Dobrá rómska víla Kesaj
Považská 20, Košice
Pedagogická rada na svojom zasadnutí 3.9. 2013, prerokovala návrh riaditeľky školy na revidovanie ŠkVP na šk. rok 2013/2014 bez pripomienok.
V Košiciach, 3.9. 2013
...........................................
Mgr. Anna Koptová
riaditeľka školy
Rada školy pri Súkromnom gymnáziu, Galaktická 9, Košice
Rada školy na svojom zasadnutí 3.9. 2013 schválila návrh riaditeľky školy na revidovanie ŠkVP na šk. rok 2013/2014 bez pripomienok.
V Košiciach, 3.9. 2013
PaedD. Gabriel Glovacký
predseda RŠ
Školský vzdelávací program je základným dokumentom školy, podľa ktorého sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie v školách podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Školský vzdelávací program v Súkromnom gymnáziu, Galaktická 9, Košice vydáva riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy zo dňa 3.9.2013 a v rade školy zo dňa 3.9.2013
Všeobecná charakteristika školy
Dňa 16.4. 2003 Ministerstvo školstva Slovenskej republiky zaradilo do siete škôl a školských zariadení Súkromné gymnázium, Galaktická ul.č.9 v Košiciach so študijným odborom 7902 5. Zámerom zriaďovateľa gymnázia, ktorým je Nadácie Dobrá rómska víla Kesaj, bolo poskytnúť predovšetkým úspešným rómskym žiakom primerané možnosti na získanie kvalitného stredoškolského vzdelania a dať im šancu uchádzať sa o vysokoškolské štúdium na našich i zahraničných univerzitách a vysokých školách. Predpokladom zaradenia gymnázia do siete bola iniciatíva Štátneho pedagogického ústavu, ako odborného garanta projektu, ktorý v nadväznosti na ciele gymnázia vypracoval podmieňujúce projekty.
Na žiadosť Nadácie Dobrá rómska víla Kesaj Ministerstvo školstva SR Rozhodnutím číslo CD-2004-10909/21809-1:096 zo dňa 25.10.2004 zaradilo študijný odbor 7902 5 00 s osemročným štúdiom na Súkromnom gymnáziu, Galaktická 9, 040 00 Košice s termínom začatia činnosti od 1. septembra 2005. V školskom roku 2005/2006 sa aj tento nový odbor zapojil do realizácie projektov.
Dňa 13.9.2013 MŠVVaŠ SR vydalo Potvrdenie číslo: 2013-11718/43272:3-916 o doručení údajov a dokladov podľa § 39c ods. 2 zákona č. 596/2003 Z.z. pre Elokované pracovisko, Nad traťou 28, Kežmarok, ktoré začalo svoju činnosť 1.9.2011 a evidencii Elokovaného pracoviska Nad traťou 28, Kežmarok ako súčasť Súkromného gymnázia, Galaktická 9, Košice v sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky
Silné stránky |
Slabé stránky |
- záujem a ochota pedagogického zboru vzdelávať rómskych žiakov - záujem absolventov školy o vysokoškolské štúdium a o udržanie kontaktov s materskou školou -skúsenosti zriaďovateľa a školy s úspešnou implementáciou projektov -humanistický prístup ku žiakom a priateľská atmosféra - podpora fyzického a duševného rozvoja žiakov, priestor pre kreativitu a vlastnú prezentáciu na verejnosti - záujem zahraničných aktivistov a dobrovoľníkov o spoluprácu so zriaďovateľom školy a školou
|
Slabé stránky: - vzdialenosť autobusovej a železničnej stanice od školskej budov v Kežmarku - problematická doprava do školy - slabý sociálny a ekonomický potenciál žiakov školy - častá migrácia rodín a žiakov mimo územie SR - nedostatok prostriedkov na nákup nových učebných pomôcok a literatúry - nedostatok prostriedkov na reálne a objektívne odmeňovanie pedagogických a ostatných zamestnancov - chýbajúce učebnice a pomôcky pre výučbu podľa nového ŠkVP - nedostatočná ekonomická a finančná kapacita školy pre vybudovanie učební - zrušovanie tried na začiatku školského roka z dôvodu nízkeho počtu žiakov v jednotlivých ročníkoch a triedach a zlej finančnej situácie školy
|
Príležitosti - možnosť získať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov a grantov - získavanie sponzorov - možnosti výmeny pedagogických skúseností - zvýšenie záujmu rodičov a verejnosti
|
Ohrozenia - zlá sociálna situácia väčšiny žiakov školy - slabá informovanosť rómskych žiakov ZŠ o možnosti študovať na našom gymnáziu - nízky počet deviatakov- rómskych žiakov - z cieľovej skupiny - klesajúce vedomosti žiakov prichádzajúcich zo ZŠ - prísne kritériá prijímacích skúšok - nedostatočná finančných prostriedkov u zriaďovateľa - nestále legislatívne prostredie nedostatok učebníc, pracovných listov, metodických materiálov pre nový systém vzdelávania, chýbajúca odborná literatúra - nedostatok finančných prostriedkov na zastupovanie učiteľov v čase ich ďalšieho vzdelávania - nesystémový postoj štátu k podpore stredoškolského a vysokoškolského vzdelávania príslušníkov rómskej menšiny
|
Poslanie školy:
Gymnázium poskytuje úplné stredné všeobecné vzdelanie s maturitnou skúškou a pripravuje predovšetkým na štúdium na vysokých školách. Ďalej pripravuje aj na výkon niektorých činností v správe, kultúre a v ďalších oblastiach. Škola je otvorená pre všetkých záujemcov o štúdium, zároveň je zameraná na poskytovanie vhodných vzdelávacích a študijných podmienok pre mládež, ktorá pochádza z prostredia so slabším sociálnym a ekonomickým zabezpečením. Snaží sa oslovovať študijné typy žiakov z príslušníkov rómskej menšiny a ponúknuť im vzdelávanie v materinskom jazyku.
Poslaním školy je príprava žiakov podľa schválených pedagogických dokumentov a platných predpisov v nasledovných odboroch štúdia:
1. osemročný vzdelávací program gymnázium
2. štvorročný vzdelávací program gymnázium so všeobecným zameraním.
Záujem školy sa sústreďuje na vytváranie dobrej, priateľskej a tvorivej školskej klímy. Tento záujem sa premieta do pravidelnej spolupráce s rodičmi žiakov školy, so snahou budovať kvalitný a kvalifikovaný pedagogický a odborný kolektív, dostatočné materiálno technické a priestorové podmienky pre výučbu a mimoškolské aktivity žiakov. I keď škola rešpektuje potreby, záujmy a slobodné rozhodnutie žiakov, prihliada na ich sociálno-ekonomické možnosti, vzhľadom na skutočnosť, že väčšina z nich žije v nedostatočných, občas až rizikových životných pomeroch. Aj z tohto dôvodu z pedagogických stratégií akceptujeme najmä frontálnu výučbu, samostatnú prácu žiakov, prácu v skupinách, ale aj doplňujúce formy, akými sú exkurzie, krúžková činnosť a súťaže. Škola si uvedomuje potrebu viesť žiakov k pravidelnej činnosti a aktivitám, ktoré podporujú spôsobilosť celoživotne sa vzdelávať, riešiť problémy rozličného charakteru, získať dostatok teoretických vedomostí ako i zručnosti v informačných a komunikačných technológiách.
Škola zabezpečuje svoju výchovno-vzdelávaciu činnosť v administratívnej elokovaného pracoviska v Kežmarku. Finančné prostriedky, ktoré škola vynakladá na nájomné za budovu, zužujú jej možnosti investovať do nákupu moderného a vhodného technického a technologického zariadenia do odborných učební, ktoré škola nemá a priebežne sa snaží realizovať projekty, v rámci ktorých získava potrebné zariadenia a tak zabezpečuje aspoň čiastočný edukačný komfort.
1. Veľkosť školy
Súkromné gymnázium zabezpečuje výchovno-vzdelávací proces v šk. roku 2013/2014 v budove Elokovaného pracoviska v Kežmarku na adrese Nad traťou 28.
Počet tried v Kežmarku: 3
V osemročnom vzdelávacom programe sú otvorené druhý a tretí ročník, každý s jednou triedou. Vo štvorročnom vzdelávacom programe je otvorený druhý ročník s jednou triedou.
2. Charakteristika žiakov
Žiaci dochádzajú do školy v Kežmarku aj z blízkeho okolia a neďalekých obcí. Pochádzajú z rómskeho prostredia. Každoročne okolo 80% žiakov poberá štipendium, čo naznačuje, že sociálne zabezpečenie rodín je nedostatočné, v niektorých prípadoch existenčne ohrozené dlhodobou odkázanosťou na dávky v hmotnej núdzi. Tento fakt znižuje žiakom možnosti zabezpečovať si nevyhnutné učebné pomôcky – napr. učebnice cudzieho jazyka a pracovné zošity z vlastných zdrojov a zvyšuje nároky na školu, aby formou sponzorstva, príspevkov, či realizácie doplňujúcich projektov našla finančné prostriedky na nákup potrebných učebníc, pracovných zošitov, cvičebníc a ďalších učebných pomôcok.
3. Charakteristika pedagogického zboru
Pedagogický zbor tvoria vysokoškolsky vzdelaní učitelia s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou. Jeden učiteľ si dopĺňa pedagogickú spôsobilosť. V aktuálnom školskom roku sa traja učitelia uchádzajú o vykonanie I. atestácie a v rámci svojich personálnych a finančných možností škola vytvorí podmienky na zapojenie sa učiteľov do aktuálnych foriem a druhov kontinuálneho vzdelávania, resp. ďalšieho štúdia rozširujúceho odbornú a pedagogickú spôsobilosť. V školskom roku 2013/2014 pracuje výchovná poradkyňa, koordinátorka pre prevenciu sociálno-patologických javov, ďalej koordinátori pre environmentálnu výchovu, výchovu k manželstvu, rodičovstvu a zdravej životospráve, výchovu k ľudským právam. V rámci psychologického poradenstva škola nadväzuje spoluprácu s pedagogicko-psychologickou poradňou.
Pedagogickí zamestnanci:
Štruktúra pedagogického zboru:
Kategórie pedagogických zamestnancov :
• učiteľ strednej školy
. učiteľ základnej školy
Kariérový stupeň:
• samostatný pedagogický zamestnanec
• pedagogický zamestnanec s I. atestáciou
Kariérové pozície :
a) odborný zamestnanec špecialista:
• výchovný poradca
a) pedagogický zamestnanec špecialista:
• triedny učiteľ
• koordinátor informatizácie
• koordinátor prevencie a výchovy dodržiavania ľudských práv
• koordinátor environmentálnej výchovy
• koordinátor výchovy k manželstvu, rodičovstvu a ochrane zdravia
• koordinátor činnosti žiackej rady
• vedúci predmetovej komisie
Poradné orgány riaditeľky školy:
1. Pedagogická rada
2. Rada školy
3. Žiacka rada
4. Predmetové komisie
Ďalšie vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
V oblasti ďalšieho vzdelávania učiteľov škola musí stabilizovať pedagogický zbor a stanoviť si ciele:
- udržiavať a zvyšovať kompetencie pedagogických pracovníkov
- sprostredkovávať pedagogickým pracovníkom najnovšie poznatky z metodiky vyučovania jednotlivých predmetov, pedagogiky a príbuzných vied, ako aj z oblasti školskej legislatívy
- pripravovať pedagogických pracovníkov na výkon špecializovaných funkcií, napr. triedny učiteľ, predseda predmetovej komisie, školský knihovník atď.
- pripravovať pedagogických pracovníkov pre prácu s modernými technológiami a multimédiami
- začínajúcim učiteľom zabezpečiť adaptačné vzdelávanie
- pripravovať pedagogických pracovníkov pre výkon činností potrebných na rozvoj školského systému, najmä na tvorbu štandardov, učebných osnov a ďalšej pedagogickej dokumentácie
- podporovať pedagogických pracovníkov pri získavaní 1. a 2. atestácie
4. Organizácia prijímacieho konania
Organizácia prijímacieho konania
Škola prijíma žiakov na štúdium do 1. ročníka v študijnom odbore:
7902 J – gymnázium - štvorročné štúdium na základe:
- celkového prospechu na ZŠ, výsledkov z Testovania 9 a ďalších kritérií prerokovaných v Pedagogickej rade a v Rade školy po vykonaní prijímacej skúšky
79025, 7902 J – gymnázium - osemročné štúdium na základe:
- celkového prospechu
- kritérií prerokovaných a schválených Pedagogickou radou a Radou školy
- prijímacie skúšky pozostávajú z písomného testu z matematiky a písomného testu zo
slovenského jazyka a literatúry
5. Organizácia maturitnej skúšky, doklad o vzdelaní
Maturitná skúška sa uskutočňuje:
- v odboroch 7902 J – gymnázium - štvorročné štúdium a 79025, 7902 J – gymnázium -
osemročné štúdium podľa vyhlášky č. 318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení ďalších zmien a podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a
v zmysle pedagogicko organizačných pokynov na daný školský rok
- tvorí ju predpísaná štandardná maturitná skúška pozostávajúca z EČ, PFIČ a ÚFIČ z jednotlivých predmetov, ktorú žiak vykoná po úspešnom absolvovaní programu ostatného ročníka štvorročného, resp. osemročného programu odboru vzdelávania na základe písomnej prihlášky na maturitnú skúšku
- dokladom o získanom maturitnom vzdelaní je vysvedčenie o maturitnej skúške s dodatkom
Štúdium na gymnáziu sa ukončuje maturitnou skúškou. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie o maturitnej skúške, ktoré vydáva škola. Doklady o získanom vzdelaní sa vedú v štátnom jazyku a vydávajú sa na predpísaných tlačivách schválených ministerstvom školstva.
Maturitnou skúškou sa ukončuje štúdium najmenej štvorročného a najviac osemročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v gymnáziu. Údaje na dokladoch o získanom vzdelaní sa musia zhodovať s údajmi o žiakovi uvedenými v príslušnej pedagogickej dokumentácii. Za zhodu údajov a správnosť vyplnenia tlačív zodpovedá riaditeľ školy. Podpisy na dokladoch o získanom vzdelaní musia byť vlastnoručné. V dokladoch o získanom vzdelaní je zakázané opravovať údaje. Vysvedčenie z príslušného ročníka vzdelávacieho programu, po absolvovaní ktorého žiak získa stupeň vzdelania, obsahuje aj doložku s uvedením získaného stupňa vzdelania.
Škola pri príprave a organizácii maturitnej skúšky postupuje podľa platných právnych noriem, vyhlášok, nariadení vlády a pokynov Ministerstva školstva SR a príslušného Obvodného úradu. V školskom roku 2013/2014 škola nemá otvorený maturitný ročník.
6. Dlhodobé projekty
1.Experimentálna verifikácia efektívnosti kurikula rómskeho jazyka a literatúry v základných a stredných školách, ktorý v súlade so Smernicami Ministerstva školstva a vedy Slovenskej republiky z 22. novembra 1993 na pokusné overovanie organizácie, foriem i obsahu výchovy a vzdelávania a spôsobu riadenia škôl, Čl. 1, písmeno 2 a Článok 3 Zabezpečenie overovania, písmeno 2, 3 schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky dňa 14. 4. 2003 pod číslom 1999/2003 – 44 ako projekt experimentálneho overovania v základných a stredných školách.
2. Experimentálna verifikácia efektívnosti kurikula predmetu rómske reálie, ktorý v súlade so Smernicami Ministerstva školstva a vedy Slovenskej republiky z 22. novembra 1993 na pokusné overovanie organizácie, foriem i obsahu výchovy a vzdelávania a spôsobu riadenia škôl, Čl. 1, písmeno 2 a Článok 3 Zabezpečenie overovania, písmeno 2, 3 schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky dňa 15. 6. 2004 pod číslom CD-2004-5211/18824-3:097 ako projekt experimentálneho overovania v základných a stredných školách
V apríli 2005 škola vstúpila do realizácie národného projektu Zvýšenie kvalifikačného potenciálu príslušníkov rómskej komunity zavedením nového študijného zamerania „ROMISTIKA“ do systému vzdelávania stredných škôl a stala sa v tomto projekte sa stala pilotnou školou. V septembri 2005 začala škola realizovať ďalší projekt Vzdelanie – predpoklad zmeny zameraný na zvýšenie vzdelanostnej úrovne Rómov. Obidva projekty sú financované z ESF a štátneho rozpočtu.
Škola prostredníctvom svojho zriaďovateľa v roku 2009 vstúpila do realizácie päťročného medzinárodného projektu podporovaného Európskou komisiu v rámci multikultúrneho programu Kultúra 2007-2013 zameraného na obnovu európskej dimenzie rómskeho jazyka a kultúry. Pedagógovia a žiaci školy v rámci spomínaného projektu v spolupráci s odborníkmi zo zahraničia pripravili do tlače Slovensko-rómsky rómsko-slovenský slovník aj s verziou medzinárodnej rómčiny, čím prispeli k ortografickej harmonizácii jednotného rómskeho jazyka v Európe. Obnovenie zabudnutého lexikálneho korpusu rómskych dialektov prostredníctvom slovníkovej literatúry a ďalších publikácií zameraných na záchranu, obnovu a rozširovanie rómskeho jazyka ako celku a tiež ako jeho regionálnych dialektov, dáva šancu nielen samotným Rómom, ale aj ďalším osobám a záujemcom interetnickou spoluprácou obnoviť širokú medzinárodnú komunikáciu a aj týmto činom prispieť k zmierňovaniu napätia medzi Rómami a príslušníkmi majoritného obyvateľstva jednotlivých krajín Európy.
Škola prostredníctvom svojho zriaďovateľa sa doteraz podieľala aj na riešení a plnení projektov v rámci programových výziev Ministerstva kultúry SR, Úradu vlády SR, Nadácie pre Deti Slovenska a Iuventy.
7. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Škola dlhodobo úzko spolupracuje s rodičmi žiakov. Vytvára podmienky na to, aby ich vtiahla do výchovno-vzdelávacieho procesu ako pomocných sociálno-výchovných pracovníkov a spolupracovníkov v rámci rozličných programov a projektov úradov práce, ktoré organizujú aktivačné a dobrovoľnícke práce v rámci udržania pracovných návykov osôb dlhodobo vylúčených z trhu práce.
Škola úzko spolupracuje so Súkromnou základnou školou na Galaktickej ulici, keďže práve v tejto škole sa v rámci cieľavedomej prípravy pripravujú na štúdium v gymnáziu jeho budúci žiaci.
Prostredníctvom zriaďovateľa v septembri prišli do školy dvaja dobrovoľníci z Turecka v rámci napĺňania posolstva medzinárodného dobrovoľníckeho programu Mládež v akcii, ktorý na Slovensku menežuje Iuventa.
8. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy
Škola má v Kežmarku 2 triedy 8-ročného štúdia, 1 triedu 4-ročného štúdia v dennej forme. V Kežmarku sú v príprave dve učebne výpočtovej techniky, ktoré sa prispôsobujú na multimediálne vyučovanie. Priestory učební možno využívať na besedy, premietanie filmov a DVD, s notebookom pre učiteľa, dataprojektorom, minivežou, EB tabuľou, softvérovým vybavením a fondom pre cudzie jazyky a predmety slovenského jazyka, fyziky, chémie, dejepisu, zemepisu a ďalších predmetov. Škola na výučbu predmetov fyziky, chémie a biológie používa okrem vlastných pomôcok, ktoré nadobudla v rámci realizácie projektov podporujúcich vzdelávanie rómskych žiakov a iných projektov zameraných na modernizáciu vzdelávania aj pomôcky, ktoré získala z fondov zrušenej Základnej školy na Galaktickej ulici v Košiciach.
V Kežmarku má elokované pracovisko školy k dispozícii ďalšie priestory so študijným a relaxačným zameraním a využívaním. Školský dvor je vhodný na telovýchovné a športové aktivity.
9. Škola ako životný priestor
Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, škola kladie dôraz na: upravené a estetické prostredie tried, školského dvora, chodieb. Pripravuje aktuálne informácie o aktivitách školy na informačných tabuliach a nástenkách a na web stránke školy. Buduje priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom a medzi žiakmi a pedagógmi.
Škola dlhodobo spolupracuje s aktivistami z Ameriky. Počas letných prázdnin americkí dobrovoľníci prispeli finančne na nákup materiálu na opravu priestorov školy v Kežmarku a osobne sa podieľali na estetizácii školského prostredia. Dvaja z nich, ktorí misijne zostávajú v Košiciach aj v tomto školskom roku pomáhajú žiakom v Kežmarku ako lektori anglického jazyka. Škola sa snaží vybudovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi a pedagógmi a žiakmi navzájom. Potvrdením tohto konštatovania je záujem žiakov zotrvať v škole aj v popoludňajších hodinách a venovať sa rozličným aktivitám, medzi ktorými dominuje aktívna hra na hudobných nástrojoch, spev, tanec, práca s PC a šport.
II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
Cieľ a charakteristika ŠkVP
Vzdelávanie vychádza z požiadaviek stanovených Štátnym vzdelávacím programom a upravených rámcových učebných plánov základných škôl a gymnázií platných od 1. septembra 2011. V prípade našej školy ide o ŠVP ISCED 2 pre 1. až 4. ročník osemročnéno vzdelávacieho programu a ŠVP ISCED 3 - piaty až ôsmy ročník osemročného vzdelávacieho programu a prvý až štvrtý ročník štvorročného vzdelávacieho programu.
Zámerom školy je predovšetkým príprava študentov na maturitnú skúšku v jej novej koncepcii, vymedzenej školským zákonom, ďalej príprava študentov na vstup na vysoké školy všetkých typov bez obmedzení a ich schopnosť úspešne toto štúdium absolvovať.
Týmto zámerom je plne prispôsobená vzdelávacia aj výchovná zložka procesu učenia.
K prioritám patrí výučba materinského jazyka, cudzích jazykov a informačné a komunikačné technológie. Znalosti a zručnosti kladených na absolventov gymnázií pri prijímacích skúškach, získavajú žiaci vo voliteľných predmetoch a seminároch na vyššom stupni gymnázia, ktoré umožňujú individuálnejší prístup učiteľa k žiakom, náročnejšie vyhľadávanie a spracovávanie informácií, vyšší podiel samostatnosti a tvorivá práca žiakov. Pritom je plne rešpektovaný ústup od tzv "encyklopedismu" a dôraz je kladený na rozvoj zručností žiakov, ich schopnosti flexibility, ktorá je základným predpokladom pozitívneho a aktívneho prístupu k tzv. celoživotnému vzdelávaniu.
Škola je otvorená pre všetkých záujemcov o štúdium, zároveň je zameraná na poskytovanie vhodných vzdelávacích a študijných podmienok pre mládež, ktorá pochádza z prostredia so slabším sociálnym a ekonomickým zabezpečením. Snaží sa oslovovať študijné typy žiakov z príslušníkov rómskej menšiny a ponúknuť im vzdelávanie v materinskom jazyku.
Cieľom školy v rámci školského vzdelávacieho programu je vytvoriť štandardné pedagogické dokumenty pre predmet rómsky jazyk a literatúry, prípadne aj pre predmet rómske reálie, pre ktorý sa otvára priestor v rámci projektového riešenia v prípade, že bude pre tento účel schválený projektový zámer zo strany rezortného ministerstva.
Záujem školy sa sústreďuje na vytváranie dobrej, priateľskej a tvorivej školskej klímy. Tento záujem sa premieta do pravidelnej spolupráce s rodičmi žiakov školy, so snahou budovať kvalitný a kvalifikovaný pedagogický a odborný kolektív, dostatočné materiálno technické a priestorové podmienky pre výučbu a mimoškolské aktivity žiakov. I keď škola rešpektuje potreby, záujmy a slobodné rozhodnutie žiakov, prihliada na ich sociálno-ekonomické možnosti, vzhľadom na skutočnosť, že väčšina z nich žije v nedostatočných, občas až rizikových životných pomeroch. Aj z tohto dôvodu z pedagogických stratégií akceptujeme najmä frontálnu výučbu, samostatnú prácu žiakov, prácu v skupinách, ale aj doplňujúce formy, akými sú exkurzie, krúžková činnosť a súťaže. Škola si uvedomuje potrebu viesť žiakov k pravidelnej činnosti a aktivitám, ktoré podporujú spôsobilosť celoživotne sa vzdelávať, riešiť problémy rozličného charakteru, získať dostatok teoretických vedomostí ako i zručnosti v informačných a komunikačných technológiách.
Zámerom školy je vtiahnuť rodičov žiakov do diania školy. Táto snaha prináša len čiastočný úspech. Je poznamenaný zlými životnými podmienkami, v ktorých dlhodobo sa ocitajú celé rodiny. Vysoká nezamestnanosť, život bez pracovných možnosti, bez pravidelného príjmu zabezpečujúci dôstojné existenčné pomery vyháňa žiakov zo školy a Slovenskej republiky, keďže chudobou zmietané rodiny hľadajú domnelú záchranu v Anglicku, resp. v iných západných štátoch Európy. Vedenie školy každý mesiac, zvyčajne pri preberaní štipendia, sa stretáva s rodičmi a rieši s nimi výchovno-vzdelávacie problémy, dochádzku, otázky spojené s pravidelnou a sústavou prípravou na vyučovanie.
Škola zabezpečuje svoju výchovno-vzdelávaciu činnosť v administratívnej elokovaného pracoviska v Kežmarku. Finančné prostriedky, ktoré škola vynakladá na nájomné za budovu, zužujú jej možnosti investovať do nákupu moderného a vhodného technického a technologického zariadenia do odborných učební, ktoré škola nemá a priebežne sa snaží realizovať projekty, v rámci ktorých získava potrebné zariadenia a tak zabezpečuje aspoň čiastočný edukačný komfort.
1. Pedagogický princíp školy
Naším cieľom je pripraviť do života tvorivých absolventov. Výchovno-vzdelávaciu činnosť škola smeruje k príprave žiakov na život, ktorá od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy. Dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti informačných technológií a zaistiť kvalitnú výučbu popri cudzích jazykoch aj výučbu štátneho jazyka a materinského rómskeho jazyka. Naším princípom je viesť žiakov k tvorivému mysleniu a kritickému mysleniu, naučiť ich tímovo pracovať, komunikovať medzi sebou, vzájomne sa rešpektovať a byť schopní celoživotne sa vzdelávať.
Chceme dosiahnuť orientáciu našej školy tak, aby odstránila protirečenie medzi obmedzenou kapacitou ľudskej pamäte a narastajúcimi informáciami, ktoré sa rýchlo menia a zastarávajú. Trvalejšími hodnotami, ako memorovanie a bifľovanie, sú totiž postoje žiakov, ich záujmy, motivácia, hodnotový systém a rozvinuté schopnosti a zručnosti (takzvané kľúčové kompetencie). Rozvíjať preto budeme hlavne:
informačné kompetencie:
- informačnú gramotnosť- (lokalizovať zdroje informácií, vedieť ich nájsť a kriticky zhodnotiť ich spoľahlivosť, opodstatnenosť a užitočnosť, chápať a rešpektovať ekonomické a právne problémy, spojené s využívaním informácií, používať získané informácie na riešenie problémov, efektívne ich vedieť sprostredkovať),
- počítačovú gramotnosť- (poznať základné pojmy z oblasti informačných technológií, používať počítač na prácu s testovými, tabuľkovým, databázovými súbormi, tvoriť prezentácie a komunikovať prostredníctvom internetu),
učebné kompetencie:
- motiváciu na vzdelávanie a samovzdelávacie,
- poznanie štýlov učenia,
- budovaniu priaznivého prístupu k učeniu,
učebné zručnosti:
- zručnosť súvisiacu s prípravou na učenie (vybrať z množstva zdrojov relevantné zdroje , ktoré sa treba naučiť, využívať pri tom knižničné zdroje a moderné informačné technológie,
- vytvoriť si optimálne prostredie na učenie, plánovať si čas, sústrediť sa na prácu a odbúrať stres, rozvinúť zručnosti súvisiace s procesom učenia sa:
- byť aktívny na vyučovaní, robiť si poznámky, aktívne sa zapájať do rozhovorov a riešenia problémov,
- efektívne sa učiť, používať efektívne techniky zapamätávania si, písať seminárne práce, riešiť projekty a zadania, rozvinúť zručnosti súvisiace s kontrolou učenia sa:
- efektívne sa pripravovať na skúšky,
- úspešne skladať skúšky,
kognitívne kompetencie:
riešenie problémov:
- identifikovať a definovať problém,
- navrhnúť možné riešenia,
- realizovať optimálne riešenie,
- zhodnotiť výsledky a dôsledky riešenia,
kritické myslenie:
- myslieť nezaujato, byť otvorený novým myšlienkam,
- identifikovať sporné otázky,
- formulovať vhodné otázky,
- rozpoznať predpojatosť, emočné faktory a skresľovanie,
- pri riešení problému používať analýzu, usudzovanie, indukciu, dedukciu a hodnotenie,
tvorivé myslenie:
bohatosť, množstvo myšlienok a pohotovosť vytvárať ich,
pružnosť, kvalita myslenia a rôznorodosť myšlienok,
originalita a svojráznosť riešenia,
schopnosť redefinície – modifikovať a redefinovať informácie,
schopnosť vidieť medzery a nedostatky v riešení,
schopnosť veci doviesť do úspešného konca,
sociálne (interpersonálne) kompetencie:
- efektívne žiť, pracovať s inými ľuďmi učiť sa od nich,
- aktívne pracovať v tíme, preberať spoluzodpovednosť za prácu v tíme,
- vedieť sa vžiť do duševného stavu iných a nenásilne riešiť konflikty,
- vážiť si, rešpektovať, akceptovať a tolerovať odlišnosti iných,
- správať sa zodpovedne a morálne, udržiavať harmonické medziľudské vzťahy,
- zodpovedne sa správať k životnému prostrediu a zachovaniu života na Zemi,
komunikačné kompetencie:
- vyjadrovať sa ústne aj písomne v dvoch jazykoch EÚ,
- čítať s porozumením a pozorne počúvať,
- voliť optimálnu formu a spôsob komunikácie,
- spracovať písomný materiál a stručne, jasne a zrozumiteľne ho prezentovať,
- komunikovať prostredníctvom informačných technológií,
personálne kompetencie:
sebauvedomenie: - poznať a hodnotiť sám seba, svoj citový život, prednosti aj nedostatky, vystupovať so sebaistotou a sebadôverou,
sebaovládanie – ovládať svoje pocity a nálady, kontrolovať svoje správanie, slobodne sa rozhodovať, ovládať stres a zachovať pokoj, prekonávať prekážky, konať čestne, spravodlivo a nekonfliktne riadiť svoj život v súlade s etickými princípmi,
motivácia – byť iniciatívny, podnikavý, usilovný, vytrvalý, disciplinovaný, optimistický a pozitívne myslieť,
angažovanosť – byť asertívny (vedieť sa presadiť), mať občiansku odvahu, byť spoločenský.
2. Zameranie školy a stupeň vzdelania
Zriadeniu školy predchádzal úmysel poskytnúť žiakom – príslušníkom rómskej národnostnej menšiny na Slovensku podmienky na vzdelávanie sa v materinskom jazyku . Tento zámer škola naplňovala zapojením sa do riešenia celoslovenských projektov vyhlásených Ministerstvom školstva SR, cieľom ktorých bolo vytvoriť systémové, legislatívne, materiálno-technické, finančné a personálne podmienky pre zavedenie výučby rómskeho jazyka na základných a stredných školách ako jazyka materinského, začať experimentálne overovanie učebných osnov rómskeho jazyka, vytvoriť materiálne a finančné podmienky na tvorbu didaktických materiálov a učebných textov pre žiakov a metodických materiálov pre učiteľov, riešiť problém pedagogickej spôsobilosti učiteľov na vyučovanie rómskeho jazyka, vytvoriť podmienky na otvorenie štúdia rómskeho jazyka na pedagogických a filozofických fakultách vysokých škôl, začleniť problematiku vzdelávania v rómskom jazyku do projektov EÚ a na riešenie problematiky využiť aj prístupové fondy EÚ. Zriaďovateľ svoj pôvodný zámer napĺňa aj v aktuálnom roku participovaním školy na realizácii 5-ročného multikultúrneho medzinárodného projektu podporovaného Európskou komisiu v rámci programu Kultúra 2007-2013 zameraného na Obnovu európskej dimenzie rómskeho jazyka a kultúry. Priorita školy zameraná na rozvíjanie komunikačných schopností a spolupráce robí učenie zmysluplným s možnosťou výberu, škola sa stáva kultúrnym a vzdelávacím centrom regiónu, ponúka bezpečné a podnecujúce sociálne prostredie, otvorenú spoluprácu žiakov, učiteľov, rodičov, ktorá pomáha včas riešiť nielen vzdelávacie ale i sociálne a etické nežiaduce javy.
Uskutočnenie priorít vzdelávania na škole dosiahneme prostredníctvom vzdelávacích oblastí:
1) Slovenský jazyk nás naučí komunikovať, rozumieť obsahu, formulovať myšlienky.
2) Rómsky jazyk podporí identitu, zvýši zodpovednosť za stav vecí verejných.
2) Cudzie jazyky nám pomôžu dohovoriť sa v rámci Európy a sveta, získavať, vyhodnocovať Informácie a spracovávať ich v prospech seba a okolia..
3) Matematika podporí naše logické myslenie a dá nám nástroje na zvládnutie technických, ekonomických a prírodovedných problémov.
4) Informačné a komunikačné technológie nám umožnia ďalej sa rozvíjať a uplatniť sa na trhu práce.
Tieto piliere vzdelávania doplňujú ostatné vzdelávacie oblasti organizované formou povinných a voliteľných predmetov. Vhodným výberom voliteľných predmetov sa náš žiak pripraví na štúdium na ktorejkoľvek vysokej škole u nás i v zahraničí.
3. Stupeň vzdelania
študijný odbor 7902 J - gymnázium - 4-ročné štúdium - stupeň vzdelania ISCED 3A - vyššie sekundárne vzdelanie
7902 J - gymnázium - 8-ročné štúdium - ročníky 1. až 4. prvý stupeň ISCED 2A nižšie sekundárne vzdelanie, ročníky 5. až. 8. druhý stupeň ISCED 3A vyššie sekundárne vzdelanie
79025 - gymnázium - 8-ročné štúdium - ročníky 1. až 4. prvý stupeň ISCED 2A nižšie sekundárne vzdelanie, ročníky 5. až. 8. druhý stupeň ISCED 3A vyššie sekundárne vzdelanie
Vyššie sekundárne vzdelanie – úplné (maturitné) stredné všeobecné vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním programu ostatného ročníka najmenej štvorročného a najviac osemročného programu odboru vzdelávania v gymnáziu, ktorý sa ukončuje predpísanou štandardnou maturitnou skúškou. Dokladom o získanom maturitnom vzdelaní je vysvedčenie o maturitnej skúške. V nižších ročníkoch viacročných gymnázií sa vzdelávanie riadi Štátnym vzdelávacím programom pre nižšie sekundárne vzdelávanie ISCED 2.
Profil absolventa
Zmyslom a cieľom školy je snaha o formovanie kvalitného človeka, t.j osobnosť intelektuálne a mravne vyspelú, fyzicky a psychicky odolnú, schopnú reálne vnímať, hodnotiť a citovo prežívať podnety okolitého spoločenského a prírodného prostredia, dobre pripravenú pre ďalší kariérny rast formou štúdia na VŠ , prípadne pre uplatnenie v praktickom živote. U absolventov predpokladáme, že si bez zásadných problémov osvojí na príslušnej úrovni všetky kľúčové kompetencie, ktoré gymnaziálne vzdelávanie u študentov rozvíja. Z hľadiska úrovne osvojenia kľúčových kompetencií očakávame u absolventov školy tento výstup:
kompetencie k učeniu :
• schopnosť učiť sa
• tvorivosť
• odhad svojich schopností, stanovenie reálnych cieľov
• flexibilita
• sebareflexie, schopnosť vytvoriť si efektívny systém poznatkov a dobre sa orientovať v ich súvislostiach
kompetencie k riešeniu problémov :
• osvojenie základných myšlienkových operácií a metód riešenia problémov
• schopnosť alternatívnych postupov
• predstavivosť, intuícia
• vytrvalosť
• schopnosť spolupráce
kompetencie komunikatívne:
• kultivované a tolerantné vystupovanie
• schopnosť vyjadriť svoj vlastný názor ,vecne a korektne argumentovať
• dokáže využívať všetky dostupné formy komunikácie pri spracovávaní a vyjadrovaní informácií rôzneho typu
• efektívne využíva dostupné informačno-komunikačné technológie
• vie prezentovať sám seba a výsledky svojej práce na verejnosti, používa odborný jazyk
• dokáže primerane komunikovať v materinskom a v dvoch cudzích jazykoch
• chápe význam a uplatňuje formy takých komunikačných spôsobilostí, ktoré sú základom efektívnej spolupráce, založenej na vzájomnom rešpektovaní práv a povinností a na prevzatí osobnej zodpovednosti
kompetencie sociálne a personálne:
• schopnosť reálneho odhadu svojich možností
• utváranie vlastného životného štýlu
• schopnosť empatie
• schopnosť sebaovládania
• schopnosť pomáhať
kompetencie občianske:
• schopnosť hájiť svoje práva, ale aj rešpektovanie práv iných
• úcta k životu, úcta k starším
• zodpovedný prístup k vlastnému zdraviu i zdravie iných
• pochopenie významu duchovných hodnôt spoločnosti
• schopnosť nepodľahnúť konzumnému spôsobu života
• aktívne zapojenie do občianskeho života
• uvedomuje si základné humanistické hodnoty, zmysel národného kultúrneho dedičstva
• uplatňuje a ochraňuje princípy demokracie,
• vyvážene chápe svoje osobné záujmy v spojení so záujmami širšej skupiny, resp. spoločnosti
• uvedomuje si svoje práva v kontexte so zodpovedným prístupom k svojim povinnostiam
• prispieva k naplneniu práv iných
kompetencie pracovné
• pracovné návyky
• ovládanie laboratórnej a digitálnej techniky
• dodržiavanie zásad bezpečnosti
• schopnosť efektívnej organizácie práce
kompetencie k podnikavosti
• schopnosť zodpovedného rozhodovania o svojom budúcom profesijnom zameraní
• schopnosť kritického hodnotenia vzdelávacích, pracovných a podnikateľských príležitostí kompetencia k celoživotnému učeniu sa
• uvedomuje si potrebu svojho autonómneho učenia sa ako prostriedku sebarealizácie a osobného rozvoja
• dokáže reflektovať proces vlastného učenia sa a myslenia pri získavaní a spracovávaní nových poznatkov a informácií a uplatňuje rôzne stratégie učenia sa
• dokáže kriticky zhodnotiť informácie a ich zdroj, tvorivo ich spracovať a prakticky využívať
• kriticky hodnotí svoj pokrok, prijíma spätnú väzbu a uvedomuje si svoje ďalšie rozvojové možnosti
kompetencie uplatňovať matematické myslenie a poznávanie v oblasti vedy a techniky:
• používa matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách
• používa matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely, štatistika, diagramy, grafy, tabuľky)
• používa základy prírodovednej gramotnosti, ktorá mu umožní robiť vedecky podložené úsudky, pričom vie použiť získané operačné vedomosti na úspešné riešenie problémov
kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií:
• efektívne využíva informačno-komunikačné technológie pri svojom vzdelávaní, tvorivých aktivitách, projektovom vyučovaní, vyjadrovaní svojich myšlienok a postojov a riešení problémov reálneho života,
• nadobudol schopnosť prostredníctvom internetu a IKT získavať a spracovávať informácie v textovej aj grafickej podobe,
• vie algoritmicky myslieť a využívať tieto schopnosti v reálnom živote,
• uvedomuje si rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,
• rozumie príležitostiam a možným rizikám, ktoré sú spojené s využívaním internetu a informačno-komunikačných technológií
kompetencie vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry:
• dokáže sa vyjadrovať na vyššom stupni umeleckej gramotnosti prostredníctvom vyjadrovacích prostriedkov výtvarného a hudobného umenia,
• dokáže sa orientovať v umeleckých druhoch a štýloch a používať ich hlavné vyjadrovacie prostriedky,
• uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote a v živote celej spoločnosti,
• cení si a rešpektuje umenie a kultúrne historické tradície,
• pozná pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),
• správa sa kultivovane, primerane okolnostiam a situáciám,
• je tolerantný a empatický k prejavom iných kultúr.
Postupy k dosiahnutiu kľúčových kompetencií
Kompetencie k učeniu
• učitelia - motivujú žiakov k záujmu o príslušný odbor (predmet) v širšom kontexte s ostatnými odbormi (predmetmi)
• vedú žiakov k sebareflexii, schopnosti reálne posúdiť a aktívne využívať svoje vlastné možnosti a predpoklady k učeniu
• zadávajú žiakom samostatné úlohy rôzneho rozsahu a náročnosti tak, aby viedli žiakov na vyhľadávanie, triedenie a spracovanie informácií z rôznych zdrojov
Formy vzdelávania:
Vyučovacia hodina, seminár, cvičenie, experiment, výučba v menších skupinách, bloková výučba, samostatná práca, prednášky, besedy, exkurzie, terénne práce, konferencie, projekty, workschopy, olympiády, súťaže
Metódy:
• individuálny prístup, frontálne vyučovanie, konzultácie, uplatňovanie základných myšlienkových operácií, motivačné metódy, spätná väzba, porovnávacie testy k riešeniu problémov
• učitelia - dávajú žiakom primerane ich veku dostatočný priestor pre objavovanie problémových situácií
• vedú žiakov na vyhľadávanie vhodných informácií a variantných riešení problému a to samostatne alebo tímovo
• umožňujú žiakom aktívne vstupovať do výučby riešením čiastkových problémov, a to aj časovo náročnú metódou "pokus a omyl"
• vedú žiakov k správnej argumentáciu pri obhajobe postupov riešenia problémov
Kompetencie komunikatívne
• učitelia - vedú žiakov k účelnému využívaniu IKT, škola umožňuje žiakom prístup ku zdrojom informácií – internet , knižnica i cudzojazyčná
• vedú žiakov ku kultivovanej ústnej a písomnej komunikácii
• vedú žiakov k vzájomne korektnému a priateľskému prístupu, k formovaniu atmosféry dobrej spolupráce nielen v triedach, ale i v ďalších pracovných skupinách
a tímoch (semináre, tímy pracujúce na medzinárodných projektoch, študentská rada, záujmová činnosť žiakov)
Metódy a formy:
• seminárne práce a ich obhajoba
• besedy so spoločensky významnými a uznávanými osobnosťami
• kontakty so študentmi zahraničných partnerských škôl
• internetové komunikácie v cudzom jazyku
• využívanie IKT vo všetkých vyučovacích predmetoch, cvičenie v rétorike, komunikácia v cudzích jazykoch, simulácie praktických situácií, učenie sebaovládanie, medzinárodná spolupráca
• školské konferencie
• divadlo v cudzom jazyku
• debatný klub
Kompetencie sociálne a personálne
• učitelia vedú žiakov k sebaúcte a tolerancii k ostatným
• rozvíjajú u žiakov ich schopnosť tímovej spolupráce
• vo výučbe i mimoškolské činnosti uplatňujú partnerský prístup k študentom
• vedú žiakov k rešpektovaniu a uplatňovaniu základných pravidiel slušného vystupovania a rešpektovanie noriem školy vrátane zásad bezpečnosti a ochrany zdravia (školský poriadok, pokyny pri mimoškolských akciách, zásady zdravého
životného štýlu)
• vedú žiakov k sebaovládaniu
• vedú žiakov ku sebahodnoteniu a sebakritike i objektívnemu hodnoteniu okolia
Kompetencie občianske
• učitelia - podnecujú záujem žiakov o spoločenské dianie ( návštevy koncertov, výstav, divadelných a filmových predstavení)
• organizujú pre žiakov návštevy inštitúcií
• podporujú charitatívne aktivity študentov (Spolupráca s nadáciami, zbierky, charitatívne študentská predstavenie, adopcia na diaľku)
• podporujú ekologické aktivity študentov
Metódy a formy: prednášky, besedy, činnosť študentskej rady, exkurzie, súťaže, organizácia mimoškolskej činnosti v záujmových skupinách, charitatívna činnosť, tímová spolupráca, medzinárodné projekty, školské projekty
Kompetencie pracovné
• učitelia - vedú žiakov k dodržiavaniu zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s digitálnou a laboratórnou technikou, pri výučbe telesnej výchovy a všetkých činnostiach súvisiacich s výučbou
• vedú žiakov k tomu, aby vedomosti a skúsenosti získané štúdiom, dokázali aktívne a efektívne využiť v rámci svojej ďalšej profesijnej prípravy
• dávajú žiakom priestor, aby sa sami podieľali na organizácii niektorých podujatí (imatrikulačný večierok, športové dni, študentská akadémia, charitatívne akadémia, filmový klub)
Metódy a formy: cvičenia, práca v krúžkoch a záujmových skupinách, simulácie reálnych situácií vo vyučovacích hodinách (konkurz, prezentácie práce), profesijné testy, výchovné poradenstvo)
Absolvent našej školy by mal svojím vystupovaním robiť dobré meno škole, v prípade, že je príslušníkom rómskej menšiny, mal by svojím zodpovedným konaním objektivizovať verejnú mienku o Rómoch na Slovensku.
Cieľom výchovy a vzdelávania na gymnáziu je pripraviť žiakov na ďalšie, predovšetkým vysokoškolské vzdelávanie a vybaviť ich týmito schopnosťami a vlastnosťami tak, aby boli:
- všestranne vzdelaní, t.j., aby cez jednotlivé vyučovacie hodiny získali prehľad a základné vlastnosti o jednotlivých oblastiach ľudského poznania a kultúry,
- vedeli tieto aplikovať pri riešení rôznych problémov každodennej práce a života a chápali príčinné súvislosti medzi nimi,
- všestranne sociálne pripravení, t.j. pripravení zvládnuť úlohy a požiadavky vyplývajúce z postavení, ktorými človek počas života prejde,
- schopní rýchlo, aktívne, samostatne a neustále sa učiť a prispôsobovať sa novým podmienkam vyvíjajúcej sa spoločnosti a trhu práce,
- schopní riešiť problémy, s ktorými sa stretnú po prvýkrát, teda nielen aplikovať naučený algoritmus riešenia, ale nájsť nový, vlastný spôsob riešenia s uplatnením svojej fantázie a tvorivosti,
- schopní orientovať sa v rozmanitosti úloh a problémov, v rozličnom prostredí, v rôznorodých pracovných kolektívoch a s rozdielnym pracovným ovzduším,
- tvoriví, nielen pri riešení úloh a problémov, ale i štýlom života, tvorivo vnímať, hodnotiť, vyberať, transformovať a uplatňovať myšlienky a idey, - aktívni, predvídajúci, plánujúci a formulujúci seba a svoju budúcnosť,
- schopní vyhľadávať informácie, pracovať s nimi a orientovať sa v nich,
- schopní komunikovať zrozumiteľne a logicky a využívať pritom aj dostupné komunikačné prostriedky a masmédiá, ale nedať sa ovládať,
- slobodní a zodpovední, t.j. vedeli sa slobodne rozhodovať a konať, boli nezávislí a vytrvalí, ale zároveň vedomí si zodpovednosti za svoje rozhodnutia a činy, aby právo byt slobodní, zároveň znamenalo aj povinnosť neobmedziť slobodu druhého, aby sloboda rozhodovania vychádzala z poznania objektívnych skutočností a rešpektovania noriem, morálky, zvyklostí a kultúry, aby slobodné konanie bolo dobrovoľné, ale hlboko uvedomelé,
- schopní rozvíjať svoju osobnosť tak, aby neobmedzovali v rozvoji osobnosti iných, ale naopak pomáhali im rozvíjať ich vlastnosti a schopnosti,
- tolerantní a interkultúrni, t.j. aby rešpektovali iné názory, postoje, svetonázor, životnú filozofiu, náboženské cítenie a v budúcnosti nereprodukovali nehumánne vzťahy k iným, či už na základe rasizmu, nacionalizmu, alebo náboženského fanatizmu a pod.,
- sebavedomí, s vierou vo vlastné schopnosti a sily, uvedomujúci si svoju vlastnú hodnotu,
- mravní v uvažovaní aj konaní,
- schopní sebakontroly, sebahodnotenia a sebaregulácie,
- schopní vcítiť sa do pocitov iných ľudí,
- ohľaduplní k sebe aj iným,
- schopní žiť s ľuďmi a pre ľudí, prosociálne rozmýšľať aj konať,
- zodpovední: za svoje zdravie i zdravie iných, za prírodu v celej jej mnohorakosti živých
aj neživých foriem, za jej zachovanie pre budúce generácie i za zlepšenie jej doterajšieho stavu,
za výber partnera, za sexuálny život.
- schopní vnímať, chápať, používať, hodnotiť, vytvárať krásu – estetično v umení aj v každodennom živote,
- vedeli poskytnúť prvú pomoc a žili podľa zásad správnej životosprávy, t.j. mali správne zásady stravovania, dodržiavali zásady hygieny práce – našli si čas na relaxáciu, aktívny fyzický pohyb, boli nezávislí na návykových látkach,
- harmonickí, aby ani jedna stránka ich osobnosti neostala nerozvinutá,
- poznali svoje práva a povinnosti ako občania právneho štátu, podieľali sa na rozvíjaní právnej, pluralitnej, demokratickej a sociálne orientovanej spoločnosti.
4. Pedagogické stratégie
Stratégia vyučovania určuje metódy a formy práce, ktorých premyslený výber, logické usporiadanie a kombinovanie je prostriedkom motivácie a usmernenia žiakov na vyučovaní. Pri vyučovacom procese budeme sa snažiť dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia okrem overených pedagogických postupov a skúseností, akými sú slovné metódy – prednášky, vysvetľovanie, popis, rozprávanie, dialogické metódy – rozhovor, beseda, práca s knihou, dramatizácia, brainstorming, názorné metódy – demonštrácia, pozorovanie, exkurzia, inscenácia aj ďalšími formami výučby. Medzi najpoužívanejšie budú patriť:
- kooperatívne vyučovanie – žiaci pri ňom pracujú v malých skupinkách. Riešia spoločne úlohy, osvojujú si vedomosti, vykonávajú rôzne praktické činnosti v atmosfére rovnoprávnosti a spolupráce,
- projektové vyučovanie - žiaci riešia problémy, ktoré sú komplexné, ich riešenie si vyžaduje poznatky z viacerých vedných odborov a vedú k výsledným produktom: písomným referátom, výkresom, videoprogramom, výstavám, dramatizácii a podobne.
- heuristika – motivačná metóda hľadania faktov (žiaci samostatne objavujú, hľadajú riešenie, vytvára sa vnútorný záujem o riešenie úlohy a formuje sa vnútorná výkonová motivácia). Postupuje sa krok za krokom systematicky a precízne, reguluje sa správanie a myslenie pri poznávaní a tvorivej práci.
- riadený rozhovor – nastolenie problému, kladenie otázok, na ktoré žiaci hľadajú odpoveď a navrhujú riešenia, hľadanie konsenzu pri riešení problému.
Doplnkovým výchovno-vzdelávacím programom na škole je organizovanie kultúrnych a športových aktivít a rôznych výchovných aktivít súvisiacich so vzdelávaním. Konkrétnymi aktivitami posilňujeme u žiakov morálne hodnoty, boj proti xenofóbii, rasizmu, intolerancie tak, že uskutočňujeme diskusie, besedy, pripravujeme filmové dokumenty, nástenky. Zapojením sa do medzinárodného projektu dobrovoľníctva zvyšujeme záujem žiakov o štúdium anglického jazyka.
Aktívna spolupráca vedenia školy a triednych učiteľov s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vytvára podmienky na poskytovanie odbornej pomoci žiakom so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami, ich rodičom ako aj zamestnancom školy.
Práca v oblasti environmentálnej výchovy je na našej škole sústredená na udržiavanie poriadku a čistoty nielen priamo v budove školy, ale aj v jej okolí a na ochranu životného prostredia a udržiavania čistoty okolia v blízkosti školy. Právne povedomie žiakov posilníme nielen besedami s odborníkmi, ale aj návštevami príslušných inštitúcií. V rámci zvýšenia bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov organizuje škola besedy s príslušníkmi policajného zboru.
Sústavne budeme pôsobiť proti fajčeniu a používaniu alkoholických nápojov a drog cez koordinátora, rodičov a všetkých vyučujúcich, účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom.
5. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
V škole majú možnosť študovať žiaci so špeciálnymi potrebami, a to prevažne s dysgrafiou, dyslexiou, dysortografiou. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je žiak, u ktorého je potrebné zabezpečiť ďalšie zdroje na podporu efektívneho vzdelávania. Použitie ďalších zdrojov umožní vytvoriť kvalitatívne nové prostredie, zodpovedajúce potrebám žiakov, ktorí si vyžadujú špeciálny prístup vo vzdelávaní. Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby sú u žiaka diagnostikované školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie.
Špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou je požiadavka na úpravu podmienok (obsahu, foriem, metód, prostredia a prístupov) vo výchove a vzdelávaní pre žiaka.
Pre žiakov so špeciálnymi potrebami vypracováva triedny učiteľ v spolupráci so špeciálnym pedagógom, prípadne ďalšími zainteresovanými odbornými pracovníkmi podľa potreby individuálny výchovno-vzdelávací program.
a) Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami: Ak bude žiakovi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami potrebné prispôsobiť obsah a formy vzdelávania v jednom alebo viacerých vyučovacích predmetoch, vypracuje vyučujúci daného predmetu v spolupráci so školským pedagógom, ako súčasť individuálneho vzdelávacieho programu, úpravu učebných osnov konkrétneho predmetu. Ide o úpravu obsahu vzdelávania žiaka, t. j. vychádza sa z učebných osnov predmetu. Vyučujúci učiteľ v spolupráci so špeciálnym pedagógom vypracuje postupnosť krokov pri preberaní učiva príslušného predmetu. Úprava učebných osnov predmetu, ktorá bude súčasťou individuálneho vzdelávacieho programu, sa vypracuje len pre tie vyučovacie predmety, v ktorých žiak nemôže postupovať podľa učebných osnov daného ročníka, prípadne potrebuje iné úpravy. Individuálny výchovno-vzdelávací program sa v priebehu školského roka môže upravovať a doplňovať podľa aktuálnych špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka. Zmeny je potrebné konzultovať so všetkými zainteresovanými odborníkmi a oboznámiť s nimi zákonného zástupcu žiaka.
b) Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia: Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia škola poskytne štipendium, ktorého výška bude závisieť od jeho dosiahnutého prospechu. V prípade potreby po dohode s výchovným poradcom sa vyučujúci takýmto žiakom budú venovať individuálne a na krúžkoch. Zároveň žiak s priemerom známok do 2,5 môže požiadať o štipendium, ktoré poskytuje OSF pre rómskych študentov.
c) Žiaci s nadaním: Žiakom s nadaním sa budú vyučujúci venovať individuálne, na krúžkoch, poskytovaním odbornej literatúry, encyklopédií, alternatívnych učebných materiálov a ich prípravou na súťaže.
6. Začlenenie prierezových tém
Prierezové témy reprezentujú v školskom vzdelávacom programe okruhy aktuálnych problémov súčasného sveta a stávajú sa významnou a neoddeliteľnou súčasťou vzdelania. Sú dôležitým formatívnym prvkom základného vzdelávania, vytvárajú
príležitosti pre individuálne uplatnenie žiakov i pre ich vzájomnú spoluprácu a pomáhajú rozvíjať osobnosť žiaka predovšetkým v oblasti postojov a hodnôt. Tematické okruhy prierezových tém prechádzajú naprieč vzdelávacími oblasťami a umožňujú prepojenie
vzdelávacích obsahov odborov. Tým prispievajú ku komplexnosti vzdelávania žiakov a pozitívne ovplyvňujú proces vytvárania a rozvíjania kľúčových kompetencií žiakov. Žiaci dostávajú možnosť utvárať si integrovaný pohľad na danú problematiku a uplatňovať
širšie spektrum schopností.
Prierezová téma
Osobnostný a sociálny rozvoj
Prierezové témy predstavujú vzdelávacie výzvy zvýrazňujúce sociálny kontext.
Prostredníctvom nich sa napĺňajú výzvy odrážajúce potreby, hodnoty a smerovanie života súčasnej spoločnosti.
Ciele prierezových tém sú integrované prostredníctvom obsahu do každého predmetu alebo oblasti vzdelávania a tiež mimovyučovacích aktivít. Zároveň sa prejavujú aj v celkovej kultúre školy.
Prierezová téma osobnostný a sociálny rozvoj (OSR) sa prelína celým vzdelávaním.
Jej cieľom je prispieť ku komplexnému osobnostnému rastu žiaka a rozvoju jeho životných zručností. Uplatňovaním tejto prierezovej témy sa vytvára prostredie pre podporu individuality a zdravého sebavedomia žiaka na jednej strane a rozvoj zmyslu pre spoločnosť založenej na rovnosti a tolerancii na druhej strane.
Cieľom jej uplatňovania je nasmerovať žiakov k:
- porozumeniu sebe a iným
- získavaniu pozitívneho postoja k sebe a druhým
- zvládaniu vlastného správania
- formovaniu dobrých medziľudských vzťahov v triede i mimo nej
- rozvíjaniu základných zručností komunikácie a vzájomnej spolupráce
- získaniu základných sociálnych zručnosti pre riešenie rôznych situácií
- akceptácii rôznych typov ľudí, názorov, prístupov k riešeniu problémov
- uplatňovaniu základných princípov zdravého životného štýlu a nerizikového správania v každodennom živote
Prierezová téma osobnostný a sociálny rozvoj – význam
Prierezovou témou osobnostný a sociálny rozvoj sa napomáha rozvíjaniu ľudského potenciálu žiakov, poskytuje im základné podklady pre rozhodnutie k plnohodnotnému a zodpovednému životu. Znamená to nielen akademický rozvoj žiakov, ale aj rozvíjanie
osobných a sociálnych spôsobilostí, ktoré spätne akademický rozvoj podporujú. Rozvíja u žiakov sebapoznávanie, sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie. Umožní žiakom rozmýšľať o sebe
(sebareflexia), o svojom živote, vzťahoch s ľuďmi (reflexia), svojom živote a smerovaní. Orientuje ich uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných. Znalosti a zručnosti získané v rámci tejto prierezovej témy žiakom pomáhajú reagovať aj
na morálne, sociálne a socio-kultúrne otázky. Pomáha žiakom udržať si maximum osobnostnej stability, pestovať si kvalitné medziľudské vzťahy, čeliť možným rizikám a starať sa o svoje psychosomatické zdravie.
Táto prierezová téma rozvíja sociálne zručnosti a etické predpoklady potrebné pre život a spoluprácu v aktuálnej skupine a tiež v širšom ľudskom spoločenstve. Pri správnom uplatňovaní významne prispieva k dobrej sociálnej klíme školy a dobrým vzťahom
medzi pedagógmi a žiakmi.
Príklady integrácie prierezovej témy OSR do vybraných vzdelávacích oblastí
Jazyk a komunikácia – rozvoj sociálnych zručností v oblasti komunikácie, verbálna a neverbálna komunikácia, komunikácia v každodennom živote, prezentácia
Ciele :
žiak dokáže
- primerane komunikovať v rôznorodých situáciách svojho života a brať do úvahy i špecifiká a význam neverbálnej komunikácie
- komunikovať v skupine – aktívne počúvať, prijímať a odovzdávať spätnú väzbu a adekvátne sa vyjadrovať
- prezentovať a prezentovať sa
- analyzovať vlastné komunikačné problémy a riešiť ich sám alebo s pomocou iných
Človek a spoločnosť – vnímanie samého seba, sebapoznanie, sebareflexia, sebarozvoj, sebamotivácia, autoregulácia, psychohygiena, jedinec a skupina, jedinec a spoločnosť, komunikácia a medziľudské vzťahy, vzťah ku spoločnosti, zásady ľudského spolužitia,
jedinec a problémy spoločnosti (napr. ľudia v núdzi), sociálna spravodlivosť, sociálno-patologické javy v spoločnosti
Ciele:
žiak dokáže
- rozpoznať svoje silné a slabé stránky, stanoviť si ciele a priority v súlade so svojimi reálnymi schopnosťami, záujmami a potrebami
- efektívne využívať svoj pracovný aj voľný čas, plánovať si aktuálne činnosti a uvažovať o plánoch do budúcnosti
- analyzovať obmedzujúce negatívne emócie (strach, tréma) a využiť nadobudnuté poznatky na ich prekonávanie
- akceptovať dôležitosť každej roly a presadenia sa v skupine a tiež prijať pravidlá práce v skupine
- cielene komunikovať, analyzovať komunikačné problémy, prijať obojsmerné zásady konštruktívnej kritiky (bez zraňovania) a konsenzu
- rozpoznávať nátlak skupiny a vlastné ohrozenie, odolávať tlaku skupiny, vyhľadať pomoc
- uvažovať o dôsledkoch vlastného správania a konania
- rozpoznať prejavy sociálneho násilia a nespravodlivosti
- formulovať problémy spojené so sociálno-patologickými javmi v spoločnosti a uprednostniť odmietavý postoj k nim vo svojom správaní
Človek a hodnoty -– moje predstavy o hodnotách (dôležité, menej dôležité, nebezpečné pre mňa), ja a predsudky, podobnosti a odlišnosti ľudí, vzťahy medzi nimi, ja a moje potreby v rámci spoločnosti, môj vzťah k štúdiu, práca ako hodnota, plánovanie realistických cieľov, moje vlastné práva, moja spotreba (hospodárenie s peniazmi), svet práce a povolaní.
Ciele:
žiak dokáže :
- zvážiť svoje potreby, svoje silné a slabé stránky a možnosti svojho rozvoja
- rozmýšľať o sociálnych a morálnych dilemách a zaujať k nim postoj
- akceptovať stanovisko zodpovednosti širšej spoločnosti a seba samého ako spotrebiteľa za dopad na životné prostredie a iných ľudí
- uplatniť svoj rozpoznaný učebný štýl pri plánovaní a riadení svojho vlastného učenia
- vyhodnotiť svoje predstavy a želania o budúcom povolaní s reálnymi požiadavkami a prispôsobiť tomu svoje rozhodnutia
- orientovať sa vo svete povolaní
- uplatniť poznatky o svojich právach a práva iných, akceptovať inakosť a odlišné kultúry
Zdravie a pohyb – zdravý životný štýl, psychohygiena, odolnosť voči záťažovým situáciám
Ciele:
žiak dokáže
- vyhodnotiť primerané a neprimerané reakcie na záťažové situácie
- uprednostniť nadobudnuté zásady zdravého životného štýlu vo svojom správaní a konaní
- zvážiť význam rôznych relaxačných techník a podľa možností a potreby ich využívať
- uplatňovať získané životné zručnosti a prijaté pravidlá pri pohybových a športových činnostiach.
Multikultúrna výchova
Zmysel prierezovej témy: Tradičná kultúrna rozmanitosť Slovenska sa prehlbuje vďaka otváraniu slovenskej spoločnosti s pomocou médií, vďaka voľnejšiemu pohybu osôb a rozvoju turistiky. Pomáha aj medzinárodná spolupráca, migrácia príslušníkov blízkych i
vzdialenejších a doposiaľ nepoznaných kultúr. Pestrosť kultúr v rámci jednotného právneho systému je dôležité zachovať, aby sa prehlboval humanistický a tvorivý charakter kultúry Slovenskej republiky. Kultúrne prostredie Slovenska bolo a je často hlboko tolerantné
voči príslušníkom iných kultúr, stále je však poznačené aj neznášanlivosťou. Hlavné ciele prierezovej témy multikultúrna výchova vo vyššom sekundárnom vzdelávaní:
- Viesť žiakov k pochopeniu a rešpektovaniu faktu kultúrnej rozmanitosti.
- Rozvíjať sebareflexiu, ktorá povedie k uvedomeniu si koreňov, možností, obmedzení i premien vlastnej kultúrnej identity.
- Podnecovať a rozvíjať u nich tolerantné postoje k nositeľom odlišných kultúr.
- Rozvíjať schopnosť pochopenia pre odlišnú kultúru a odlišný životný štýl.
- Rozvíjať tolerantné postoje k príslušníkom iných kultúr pri uvedomovaní si a zachovávaní vlastnej kultúrnej identity.
- Rozvíjať poznanie kultúr, s ktorými žiaci prichádzajú, alebo môžu prísť do styku.
- Poskytovať podnety pre tvorbu vyargumentovaných postojov k odlišným kultúram. Podporovať samostatné kritické myslenie.
- Konečným cieľom je rozvíjať schopnosť komunikovať a spolupracovať s nositeľmi iných kultúr v bezpečnom prostredí tolerancie a vzájomnej úcty.
Multikultúrna výchova rozvíja v prvom rade kultúrne kompetencie žiakov, osobné, sociálne a komunikačné kompetencie. Pre žiakov vyššieho sekundárneho vzdelávania je nevyhnutné podoprieť multikultúrnu výchovu dostatkom materiálu a podnetov pre rozvoj
kritickej reflexie svojej i iných kultúr.
Hodnoty: Ciele prierezovej témy vychádzajú z neopakovateľnej hodnoty individuálneho ľudského života, z hodnoty komunity ako prirodzeného prostredia pre človeka, z rešpektu voči individuálnym potrebám človeka a z faktu rovnosti ľudí pred platnými zákonmi.
Metódy: Pre multikultúrnu výchovu sú vhodné hlavne zážitkové, skúsenostné a kooperatívne metódy vyučovania, v ktorých sa rozvíja i kritické myslenie žiakov, ako aj ich schopnosť samostatne a zodpovedne reagovať na kultúrnu rôznorodosť sveta. Samostatná
aktivita žiakov výrazne podporuje efektívnosť multikultúrnej výchovy. Pri realizácii multikultúrnej výchovy je nevyhnutné rešpektovať lokálne podmienky a je vhodné spolupracovať s inými verejnými, štátnymi i mimovládnymi organizáciami
v regióne. Svoje ciele napĺňa v celej spoločnosti, nielen v regiónoch, kde žijú menšiny. Výchovno-vzdelávacia činnosť školy v oblasti multikultúrnej výchovy je efektívna najmä vtedy, ak sa celé prostredie a atmosféra školy rozvíjajú ako systémy citlivé na kultúrne špecifiká.
Environmentálna výchova
Environmentálna výchova vedie žiakov ku komplexnému pochopeniu vzájomných vzťahov medzi organizmami a vzťahom človeka k životnému prostrediu. Ide o rozvíjanie a najmä pochopenie nevyhnutného prechodu k udržateľnému rozvoju spoločnosti, ktorý umožňuje sledovať a uvedomovať si dynamicky sa vyvíjajúce vzťahy medzi človekom a prostredím, kde sú vzájomne prepojené aspekty ekologické, ekonomické a sociálne.
Na realizácii prierezovej témy sa podieľajú viaceré vzdelávacie oblasti (učebné predmety). Vzájomným prepojením, rozšírením, upevňovaním a systematizáciou vedomostí, špeciálnych návykov a zručností upozorňujeme žiakov na súvislosti medzi poznatkami, ktoré si už osvojili na pochopenie problematiky zo širšieho pohľadu. Len tak dokážu skutočne pochopiť globálne problémy. Pochopenie je základnou podmienkou aktívneho prístupu žiakov k efektívnej ochrane a udržateľnému stavu životného prostredia.
Prierezové témy sú dôležitým prvkom vo vzdelávaní a podieľajú sa na utváraní a rozvíjaní kľúčových kompetencií predovšetkým v oblasti postojov a hodnôt.
Vzdelávacia oblasť Príroda a spoločnosť poskytuje ucelený elementárny pohľad na okolitú prírodu a prostredie. Učí pozorovať, citlivo vnímať a hodnotiť konanie ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu. V maximálnej miere využíva priame pozorovanie žiakov okolitého prostredia, ktoré výrazne ovplyvňuje emocionálnu stránku osobnosti jedinca.
Vzdelávacia oblasť Človek a príroda zdôrazňuje pochopenie objektívnej platnosti základných prírodných zákonitostí, dynamických súvislostí od ekosystémov po biosféru ako celku, postavenie človeka v prírode a komplexnú funkciu ekosystémov vo vzťahu k ľudskej spoločnosti.
Vzdelávacie oblasti Človek a spoločnosť a Človek a hodnoty sa zameriavajú na súvislosti medzi ekologickými, technicko-ekonomickými a sociálnymi prístupmi k riešeniu problematiky a poukazujú na ďalšie princípy udržateľnosti rozvoja (medziľudské vzťahy, spolupráca v rozmanitosti, odstraňovanie chudoby, chorôb, zmenšovanie rozdielov medzi ľuďmi, zaistenie dôstojného života ľudí.).
Vzdelávacia oblasť Zdravie a pohyb rieši problematiku vplyvu prostredia na vlastné zdravie a na zdravie iných. V súvislosti s problémami súčasného sveta poukazuje aj na dôležitosť starostlivosti o životné prostredie pri organizovaní masových športových podujatí.
Dôležitú úlohu v prierezovej téme zastupujú informačno-komunikačné technológie, ktoré umožňujú využívať aktuálne údaje o stave životného prostredia a možnosť simulovať určité udalosti. Komunikačné technológie podnecujú záujem o spôsoby riešenia ekologických problémov, umožňujú nadväzovať kontakty v tejto oblasti a vymieňať si informácie v rámci republiky, krajín EÚ a sveta.
Vzdelávacia oblasť Umenie a kultúra poskytuje mnoho príležitostí na zamyslenie sa nad vzťahom človeka a životného prostredia, na uvedomenie si prírodného a sociálneho prostredia ako zdroja inšpirácie pre vytváranie kultúrnych a umeleckých hodnôt a na vnímanie estetických kvalít životného prostredia.
Prínos environmentálnej výchovy k rozvoju osobnosti žiaka
V oblasti vedomostí, zručností a schopností:
- schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi;
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta;
- schopnosť pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu;
- poskytovať vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu;
- rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni;
- pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu;
- vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská;
- schopnosť využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní informácií, ako aj prezentácii vlastnej práce.
V oblasti postojov a hodnôt
- vnímať život ako najvyššiu hodnotu;
- pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti;
- posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu;
- podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby;
- posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia;
- schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu;
- prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému prostrediu;
- rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.
Tematické okruhy
Ochrana prírody a krajiny:
- les (význam lesa, funkcia lesného ekosystému, les v našom prostredí, vzájomné vzťahy v ekosystéme lesa, negatívne dôsledky odlesňovania na životné prostredie).
- pole (význam, zmeny krajiny vplyvom činnosti človeka, spôsoby hospodárenia na poli, okolie polí),
- vodné zdroje (ľudské aktivity spojené s vodným hospodárstvom, hospodárenie s vodou),
- more (druhová rozmanitosť, význam pre biosféru, morské riasy a kyslík, cyklus oxidu uhličitého),
- tropický dažďový prales (druhová rozmanitosť, miznutie tropických dažďových pralesov a ich následky na ekologickú rovnováhu Zeme),
- ľudské sídlo – mesto – dedina (umelý ekosystém, jeho funkcia a vzťah k okoliu, aplikácia na miestne podmienky,
- urbanizácia - vplyv na prírodu a krajinu, kultúrna krajina (pochopenie dôsledkov rozhodnutí a činnosti ľudí v minulosti na súčasný stav životného prostredia ).
Zložky životného prostredia:
- Voda (význam vody, kolobeh vody, ochrana jej čistoty, ohrozovanie vôd, pitná voda u nás a vo svete, čistenie odpadových vôd, spôsoby riešenia).
- Ovzdušie (význam pre život na Zemi, klimatické zmeny, zdroje znečistenia, čistota ovzdušia).
- Pôda (význam pôdy pre život na Zemi, ochrana pôdy, dôsledky erózie, znečisťovanie pôdy – odpadové skládky, priemysel, poľnohospodárstvo).
- Zachovanie biodiverzity (význam druhovej rozmanitosti pre zachovanie biologickej rovnováhy na Zemi a jej ochrana).
Prírodné zdroje, ich využívanie, ochrana
- Význam prírodných zdrojov pre človeka
- Obnoviteľné prírodné zdroje
- Neobnoviteľné prírodné zdroje
- Racionálne využívanie prírodných zdrojov vo vzťahu k udržateľnému rozvoju
- Využívanie alternatívnych zdrojov energie
Ľudské aktivity a problémy životného prostredia-
- Poľnohospodárstvo a životné prostredie, doprava a životné prostredie (význam, vývoj, energetické zdroje dopravy a ich vplyv na prostredie, druhy dopravy
a ekologická záťaž, doprava a globalizácia).
- Priemysel a životné prostredie (priemyselná revolúcia a demografický vývoj, vplyv priemyslu na prostredie, spracovávané materiály a ich pôsobenie na životné prostredie,
vplyv právnych a ekonomických nástrojov na vzťah priemyslu k ochrane životného prostredia, priemysel a udržateľný rozvoj spoločnosti).
- Odpady a spôsoby hospodárenia s odpadmi (odpady a príroda, princípy a spôsoby hospodárenia s odpadmi, druhy odpadu, likvidácia, triedenie, recyklovanie odpadu).
- Ochrana prírody a kultúrnych pamiatok (význam ochrany prírody a kultúrnych pamiatok, ochrana mestských pamiatok zaradených do zoznamu Svetového dedičstva,
právne riešenie u nás , v EÚ a vo svete).
- Zmeny v krajine (dôsledky urbanizácie – narušovanie prírodných ekosystémov, záber poľnohospodárskej pôdy, územné plánovanie z hľadiska ochrany životného prostredia).
- Dlhodobé programy zamerané na zvyšovanie ekologického vedomia ľudí (Agenda 21, Deň Zeme, Deň životného prostredia OSN...).
Vzťah človeka k prostrediu
- Naše mesto, obec ( prírodné zdroje, ich pôvod, spôsoby využívania a riešenia odpadového hospodárstva, príroda a kultúra nášho okolia a jej ochrana).
- Náš životný štýl (spotreba vecí, energie, odpady, vplyv na prostredie).
- Lokálne a globálne ekologické problémy (príklad problému, jeho príčina, dôsledok ,
súvislosť ,možnosti a spôsoby riešenia, vlastný názor, jeho zdôvodnenie a prezentácia).
- Prostredie a zdravie (kvalita života, rozmanitosť vplyvov prostredia na zdravie, možnosti a spôsoby ochrany zdravia, environmentálne zdravie) nerovnomernosť života na Zemi (rozdielne podmienky prostredia a rozdielny spoločenský vývoj na Zemi, príčiny a dôsledky globálnych ekologických problémov a princípy udržateľnosti rozvoja). S touto problematikou sa zoznámia žiaci hlavne na predmetoch: biológia, chémia, fyzika, geografia, cudzie jazyky a telesná výchovy.
Ochrana života a zdravia
Prierezová tematika sa realizuje prostredníctvom predmetov Štátneho vzdelávacieho programu a obsahom samostatných organizačných foriem vyučovania – účelových cvičení a kurzu. Ochrana života a zdravia integruje spôsobilosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, tiež pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.
Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jedinca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredia prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči občanom nášho štátu. Cieľom oblasti je:
-formovať vzťah žiakov k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí,
- poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky,
- osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života,
- rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia,
- formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž náročných životných situácií.
Prierezová tematika Ochrana života a zdravia sa realizuje v samostatných tematických celkoch s týmto obsahom:
- riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana,
- zdravotná príprava,
- pobyt a pohyb v prírode,
- záujmové technické činnosti a športy.
Osobitnou formou vyučovania učiva ochrany človeka a zdravia sú účelové cvičenia. Integrujú spôsobilosti žiakov získané v povinných učebných predmetoch, rozširujú, upevňujú ich.
Samostatnou povinnou organizačnou formou vyučovania je kurz ochrany človeka a zdravia. Je vyvrcholením procesu výchovy žiakov v tejto oblasti, formuje ich vlastenecké povedomie, dotvára sústavu ich zručností a návykov o ochrane života človeka a jeho zdravia, prispieva ku zvyšovaniu telesnej zdatnosti a psychickej odolnosti žiakov.
Mediálna výchova
Mediálna výchova ako povinná prierezová téma sa realizuje ako integrálna súčasť obsahu viacerých vzdelávacích oblastí - jazyk a komunikácia, umenie a kultúra, matematika a práca s informáciami, človek a hodnoty, človek a spoločnosť. Na tomto stupni vzdelávania ide o ďalšie zvyšovanie mediálnej gramotnosti žiakov v smere orientácie na reflexiu pôsobenia médií, rozvoja schopností a zručností potrebných k samostatnej tvorbe mediálnych produktov, nasmerovaniu k (celoživotnému) kritickému prístupu pri práci s informáciami a prehĺbeniu nadobudnutého povedomia o dôležitosti a vplyve médií na osobnosť jednotlivca a spoločnosť.
Obsah učiva, napr. vo voliteľnom seminári môže mať širší rámec, aby umožnil žiakom pripraviť sa na ďalšie štúdium, napr. v odboroch masmediálna komunikácia, žurnalistika a pod.
Primárnym cieľom mediálnej výchovy je podpora a rozvíjanie mediálnej gramotnosti u žiakov prostredníctvom nadobúdania a prehlbovania úrovne mediálnych kompetencií, t.j. schopnosti prijímať, analyzovať a hodnotiť širokú škálu mediálnych obsahov. Mediálna výchova tak napomáha rozvoju schopnosti žiakov disponovať nástrojmi, ktoré pomáhajú zvládnuť orientáciu a existenciu v mediálnom svete.
Ciele mediálnej výchovy
Viesť žiakov k:
- kompetentnému zaobchádzaniu s médiami - kritickému a aktívnemu využívaniu médií a ich produktov
- spoznávaniu princípov autoregulácie a právnej regulácie médií, uvedomeniu si špecifík súčasných médií
- orientácii v mediálnej ponuke - posúdiť kvalitu a význam informačných zdrojov a produktov
- pochopeniu komerčnej podstaty médií a z toho vplývajúcich negatív a ohrození
- uvedomeniu si vplyvu médií na život jednotlivca a spoločnosti , na verejnú mienku, vzťahu médií a politiky ( prepojenie mediálnych obsahov s politikou)
- vytváraniu vlastných mediálnych produktov, schopnosti verbálne vyjadriť autorský zámer, myšlienkovú hodnotu a spoločenské súvislosti (vidieť problematiku v širších súvislostiach)
- praktickej schopnosti obhájiť svoj názor, argumentovať, diskutovať, verejne vystupovať
- zaujatiu racionálneho postoja k „novým médiám“ vedieť ich využívať, poznať nebezpečenstvá ich zneužívania a vedieť sa efektívne brániť
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
Prierezová téma rozvíja u žiakov kompetencie tak, aby vedeli komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine. S touto problematikou sa žiaci stretávajú na každom vyučovacom predmete.
Hlavným cieľom je, aby žiaci prostredníctvom vlastnej organizácie práce naučili sa riadiť seba, tím, vypracovať si harmonogram svojich prác, získavať potrebné informácie, spracovať ich, vedeli si hľadať aj problémy, ktoré treba riešiť, správne ich pomenovať, utvoriť hypotézu, overiť ju a pod.
Naučia sa prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológii a ďalšie spôsobilosti, napríklad dokážu:
- vhodným spôsobom zareagovať v rôznych kontextových situáciách, nadviazať kontakt,
- zostaviť základné písomnosti osobnej agendy, poznajú ich funkciu, formálnu úpravu a vedia ju aplikovať,
- vytvoriť základné písomnosti osobnej agendy v elektronickej podobe,
- pri tvorbe osobnej agendy využiť nástroje IKT,
- identifikovať a popísať problém, podstatu javu,
- navrhnúť postup riešenia problému a spracovať algoritmus,
- získať rôzne typy informácií, zhromažďovať, triediť a selektovať ich,
- na základe získaných informácií formulovať jednoduché uzávery,
- na základe stanovených kritérií posúdiť rôzne riešenia a ich kvalitu,
- kultivovane prezentovať svoje produkty, názory,
- prijať kompromis alebo stanovisko inej strany,
- poznať základy jednoduchej argumentácie a vie ich použiť na obhájenie vlastného postoja,
- využívať rôzne typy prezentácií,
- aplikovať vhodnú formálnu štruktúru na prezentáciu výsledkov svojho výskumu
- proaktívne riadiť (zahŕňa zručnosti ako je plánovanie, organizovanie, riadenie, vedenie a poverovanie),
- prezentáciou predstaviť výsledky svojej práce širšej verejnosti,
- chápať a rešpektovať hodnoty duševného vlastníctva.
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra
Prierezová téma Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra úzko súvisí s prierezovou témou Multikultúrna výchova, ale vo svojom obsahu sa ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenskej republiky.
Nakoľko sa vláda Slovenskej republiky zaviazala realizovať Odporúčania na ochranu tradičnej kultúry a folklóru a Generálnou konferenciou UNESCO bol schválený: Dohovor o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva ako aj Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti
kultúrnych prejavov, odporúčame uvedenú prierezovú tému nenásilnou formou začleniť vo vyučovaní do viacerých predmetov, prostredníctvom ich obsahov, ale aj formou projektov, exkurzií a pod. Vhodnými sa javia najmä predmety výtvarná, hudobná, literárna a etická
výchova, pracovné vyučovanie, ale aj dejepis, prírodoveda, vlastiveda a geografia. V rámci školského vzdelávacieho programu môže byť obsah prierezovej témy zaradený do voliteľných vyučovacích predmetov, ako napr. regionálna výchova, regionálny dejepis,
geografia, výtvarné spracovanie materiálu, zborový spev, detské hudobné divadlo, literárno-dramatické divadlo a i.
Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej premávke
V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy a pod. Okrem pozitívnych stránok má doprava a motorizmus aj veľa záporných stránok. Neúmerný je počet dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú deti v mladšom a staršom školskom veku.
Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti najmä prostredníctvom školy.
Učivo tematiky Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje v objekte školy, na dopravných ihriskách alebo v bezpečných priestoroch v okolí školy.
Ciele výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke na nižšom stupni sekundárneho vzdelávania zahŕňajú oblasť kognitívnu, afektívnu a psychomotorickú, ktoré je potrebné proporcionálne rozvíjať. Ciele sú zostavené v zmysle týchto kritérií :
- pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi,
- sformovať si mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,
- uplatňovať si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, a to ako chodec, korčuliar, cyklista, cestujúci (spolujazdec) a pod.,
- spôsobilosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
- schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,
- schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,
- pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,
- uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.
Prierezová tematika sa realizuje vo forme kurzu v mesiaci jún.
Prvý ročník o.g.
Teoretické znalosti pravidiel cestnej premávky |
||
Hodnoty a postoje žiaka ako účastníka cestnej premávky |
Obsah, obsahový štandard |
Minimálne požiadavky Výstupný min. štandard |
Ohľaduplné správanie sa voči ostatným účastníkom cestnej premávky. |
Jazda v jazdných pruhoch - cyklista vždy v pravom jazdnom pruhu (výnimka pri odbočovaní, obchádzaní, predchádzaní, vychádzaní z cesty). |
Žiak ovláda jazdu v jazdných pruhoch. |
|
|
|
Dopravné značky a zariadenia |
|
|
Hodnoty a postoje žiaka ako účastníka cestnej premávky
|
Zákaz zastavenia, Zákaz státia, Koniec viac zákazov, Najnižšia dovolená rýchlosť, Koniec najnižšej dovolenej rýchlosti. |
Žiak pozná uvedené značky. |
Praktický výcvik |
|
|
Morálna a právna zodpovednosť k ostatným účastníkom cestnej premávky |
pôsob dopravy napr. pri obmedzení dopravy na komunikácii, dočasné semafory, riadenie dopravy, prejazd tunelom, činnosť pri požiari alebo nehode. |
Žiak pozná dočasné spôsoby obmedzenia premávky. |
Taktika bezpečného správania a jednania pri chôdzi a jazde v cestnej premávke |
||
Je si vedomý, že plynulosť a bezpečnosť premávky je závislá na ľudskom faktore. |
Psychologické aspekty bezpečnej jazdy. Vnímanie, pozornosť, predvídanie, rozhodovanie, reagovanie, vlastnosti vodiča, vekové zvláštnosti, emócie, bdelosť, vplyv alkoholu a drog. Rozlíšenie kooperatívneho a „súťaživého“ spôsobu jazdy, identifikácia agresívnych prvkov dopravného správania. |
Žiak je oboznámený so psychologickými aspektmi jazdy. |
5. Podmienky premávky na cestách |
||
Poznať a rešpektovať tieto obmedzenia |
Prostriedky na zabránenie nehôd (konštrukcia priechodov, komunikácie pre nevidiacich, povrchové úpravy komunikácií a bezpečnostné zariadenia, okružné križovatky. |
Pozná prostriedky na zabránenie nehôd na komunikáciách |
Technické podmienky premávky vozidiel |
||
Uvedomujú si rovnocennosti postavenia vozidiel v cestnej premávke. |
Druhy vozidiel - motocykle, osobné automobily, autobusy, nákladné automobily, špeciálne automobily, ťahače, traktory, bicykle, odťahové vozidlá, motorový vozík pre invalidov a iné; továrenské značky vozidiel používaných v Slovenskej republike.
|
Pozná základné druhy vozidiel. |
Teoretické znalosti pravidiel cestnej premávky |
|
|
Hodnoty a postoje žiaka ako účastníka cestnej premávky |
Obsah, obsahový štandard |
Minimálne požiadavky Výstupný min. štandard |
Teoretické znalosti pravidiel cestnej premávky |
||
Zodpovednosť a spôsobilosť a rešpektovania vybraných dopravných značiek. |
Jazda v zvláštnych prípadoch - pozdĺž nástupného ostrovčeka, prechádzanie električkových koľají, prednosť mestského autobusu pri vychádzaní zo zastávky, zastavenie za električkou stojacou na zastávke bez nástupného ostrovčeka. |
Žiak je oboznámený s jazdou vo zvláštnych prípadoch. |
Dopravné značky a zariadenia |
|
|
Spolieha a využíva informácie z týchto značiek. |
Dopravné značky, informujúce o rôznych objektoch a zariadeniach, ktoré môžu mať pre účastníkov cestnej premávky význam (napr. Parkovisko, Opravovňa, Občerstvenie, Stanovisko polície a L), smerové tabule slúžiace k orientácii účastníkov cestnej premávky, číselné označenie ciest. |
Žiak vie uviesť príklady informatívnych značiek. |
Praktický výcvik |
|
|
Uvedomiť si potrebu rešpektovania fyzikálnych zákonitostí pôsobiacich v doprave. |
Základné fyzikálne zákonitosti pôsobiace počas jazdy - priľnavosť, odstredivá sila, zotrvačnosť, rýchlosť, trenie, tlak, zaťaženie; bezpečná vzdialenosť. |
Žiak je oboznámený so základnými fyzikálnymi zákonitosťami pôsobiacimi počas jazdy. |
Podmienky prepravy na cestách |
||
Ohľaduplné správanie sa voči ostatným chodcom a účastníkom cestnej premávky. |
Miesta častého výskytu dopravných nehôd v obci, v okrese; opatrenia zvyšujúce bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky - oddeľovanie premávky jednotlivých druhov účastníkov cestnej premávky. |
Žiak pozná miesta častého výskytu nehôd v obci. |
Technické podmienky prepravy vozidiel |
||
Uvedomuje si význam katalyzátora pre ochranu životného prostredia a podporuje udržiavanie a vylepšovanie prostredia. |
Význam cestnej dopravy, jej postavenie v porovnaní s inými druhmi dopravy (železničná, letecká, vodná). Negatívne dopady cestnej dopravy (dopravné nehody, vplyv na životné prostredie) a možné opatrenia na ich elimináciu Druhy pohonných hmôt, spotreba, význam katalyzátora pre životné prostredie; miesta, kde dochádza k zvýšeným emisiám (oxid uhoľnatý, oxidy dusíku, nespálené uhľovodíky, oxidy síry, oxid uhličitý, zlúčeniny olova). |
Pozná základné pohonné hmoty v používané v cestnej doprave a chápe význam katalyzátora pre životné prostredie. |
Tretí ročník o.g.
Teoretické znalosti pravidiel cestnej premávky |
|
|
Správny partnerský vzťah medzi účastníkmi cestnej premávky. |
Prispôsobenie rýchlosti jazdy - svojím schopnostiam, vlastnostiam bicykla, poveternostným podmienkam a ďalším okolnostiam (charakter a stav cesty, vozovky); maximálne rýchlostné limity pre osobné automobily v obci, mimo a na diaľniciach a cestách pre motorové vozidlá . |
Pozná maximálne rýchlostné limity pre osobné automobily v obci, mimo a na diaľniciach a cestách pre motorové vozidlá. |
Dopravné značky a zariadenia |
||
Vážiť si a rešpektovať vybrané dopravné značky. |
Základné parametre umiestňovania dopravných značiek: výstražné, mimo obec pred miestom alebo úsekom, ku ktorému sa vzťahujú. |
Žiak vie kde sa umiestňujú dopravné značky. |
Praktický výcvik |
|
|
Ohľaduplné správanie sa voči ostatným spolujazdcom. |
Jazda v skupine - dodržovanie bezpečnej vzdialenosti medzi cyklistami, odbočovanie, obchádzanie, predchádzanie, prechádzanie križovatiek, zmeny rýchlosti za jazdy. |
Žiak ovláda jazdu v skupine na bicykli. |
Taktika bezpečného správania a jednania pri chôdzi a jazde v cestnej premávka |
||
Je ochotný bez vyzvania pomáhať aj ostatným účastníkom cestnej premávky v núdzových situáciách. |
Hodnotenie správania a jednania účastníkov cestnej premávky a rozoznávanie chybujúcich - zámerne nerešpektujúcich pravidlá, nedodržiavajúcich pravidlá z neznalosti alebo z iných príčin (únava, stres, neistota, váhavosť, rozptýlenie pozornosti a pod.). |
Žiak vie kriticky hodnotiť svoje správanie a tiež aj správanie iných účastníkov cestnej premávky. |
Podmienky premávky na cestách |
||
Vážiť si a rešpektovať vybrané dopravné značky. |
Mimoúrovňové kríženia, objazdové trasy vedúce mimo centra, mimo obce, svetelná signalizácia. |
Pozná spôsob prejazdu takýchto miest v mieste svojho bydliska. |
Technické podmienky premávky vozidiel |
||
Žiak podľa svojich schopností a možností prispieva k zníženiu znečisťovania životného prostredia. |
Škodlivé vplyvy automobilovej dopravy na životné prostredie - hluk, otrasy a vibrácie, znečistenie vody, používanie autokozmetických a iných prípravkov, solenie komunikácii a i. |
Pozná škodlivý vplyv automobilovej dopravy na životné prostredie. |
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
1. Hodnotenie žiakov
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
3. Hodnotenie školy
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Zároveň musí hodnotenie povzbudiť žiaka do ďalšej práce, poskytnúť mu návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu (Metodický pokyn č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl a s účinnosťou od 1. mája 2011). Hodnotenie robíme na základe kritérií, prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka. Dbáme na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Výsledky hodnotenia oznamujeme rodičom na triednych aktívoch a pri osobných stretnutiach.
Okrem predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova a etická výchova, ktoré sa hodnotia slovne, ostatné predmety klasifikujeme známkou.
Klasifikácia priebežná a súhrnná, stupeň prospechu sa neurčuje priemerom, je potrebné dodržiavať primeranú náročnosť a pedagogický takt.
Metódy, formy a prostriedky:
- sledovanie stupňa rozvoja osobnostných predpokladov a talentu
- skúšky (písomné, ústne, pohybové, grafické, testy...), pri hodinovej dotácii za polrok je potrebné hodnotenie 2x, pri dotácii vyššej ako hodina hodnotíme za polrok minimálne 3x, skúšanie treba rovnomerne rozvrhnúť, jeden deň môže byť iba jedna skúška trvajúca viac ako 25 minút,
- konzultácie s pedagogickými zamestnancami, výchovným poradcom...
Žiak má právo
a) vedieť, čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom (maximálny počet bodov, ktoré môžu žiaci získať z jednotlivých čiastkových zložiek, vyučujúci oznámi žiakom vopred),
b) dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia –ústne hneď, písomné skúšky do 14 dní,
c) na objektívne hodnotenie.
Klasifikácia správania (návrh dáva triedny učiteľ, schvaľuje ho riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade, zaznamenáva sa do katalógu).
Stupne klasifikácie správania:
stupeň 1- veľmi dobré (žiak dodržiava školský poriadok, morálne zásady, ojedinele menšie previnenia...),
stupeň 2 – uspokojivé (dopustí sa závažnejšieho priestupku alebo opakovaného menej závažného priestupku),
stupeň 3 – menej uspokojivé (závažné priestupky),
stupeň 4 – neuspokojivé (závažné previnenie ohrozujúce výchovu ostatných).
Opatrenia vo výchove
Pochvala (vzorné správanie, vzorné plnenie povinností, záslužný čin, prosociálne správanie, udeľuje triedny učiteľ, riaditeľ)
Opatrenia - do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa pedagogický zamestnanec dozvedel o priestupku, najneskôr do roka, prizvať zákonného zástupcu, záznam do osobného spisu
Napomenutia a pokarhania (na posilnenie disciplíny, za menej závažné previnenia...)
- napomenutie od triedneho učiteľa
- pokarhanie od triedneho učiteľa
- pokarhanie od riaditeľa
Za závažné alebo opakované previnenia (po skončení povinnej školskej dochádzky):
- podmienečné vylúčenie
- vylúčenie
Klasifikácia podľa výsledkov komisionálnej skúšky: rozdielová skúška, skúška v náhradnom termíne, pochybnosť o správnosti klasifikácie (žiadosť do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia, nemal z predmetu komisionálnu skúšku), preskúšanie na podnet riaditeľa školy, opravná skúška, skúška pri štúdiu podľa individuálneho učebného plánu, skúška pri oslobodení od povinnosti dochádzať do školy, nariadenie skúšky inšpekciou, iné.) Komisionálnu skúšku povoľuje riaditeľ. Triedny učiteľ zapíše do katalógu rozhodnutie o povolení vykonania komisionálnej skúšky a jej výsledok.
Náhradný termín – nemožnosť vyskúšať v riadnom termíne. Opravné skúšky sú povolené vtedy, ak je žiak hodnotený stupňom nedostatočný najviac z dvoch povinných predmetov na konci 2. polroku. Neúčasť na opravnej skúške – ak sa žiak neospravedlní v deň skúšky, je hodnotený z opravnej skúšky známkou nedostatočný. Prítomnosť zákonného zástupcu povoľuje riaditeľ školy. Komisia na komisionálnej skúške je trojčlenná (predseda, skúšajúci, prísediaci). Výsledok skúšky je vyhlásený verejne v deň skúšky a je konečný.
Uzatváranie známok na konci klasifikačného obdobia
Dostatočné množstvo hodnotení. V čase práceneschopnosti, a teda neprítomnosti žiaka na vyučovaní, žiak nemôže byť hodnotený. Po dohode s vyučujúcim vykoná skúšku v náhradnom termíne. Nedostatok známok z dôvodu absencie - pohovor s rodičmi, určenie termínu skúšania. Písomné práce, previerky - k dispozícii v škole. Predpísané práce uchováva učiteľ počas štúdia žiaka v škole, ostatné uchováva mesiac po klasifikačnej porade. Zápis známok do katalógu po polročnej a koncoročnej hodnotiacej porade pedagogickej rady školy.
2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Hodnotenie zamestnancov sa bude zakladať na:
- pozorovaní zo strany vedenia školy (hospitácie, vedenie pedagogickej dokumentácie,
zodpovednosť pri výkone funkcií a prác, ktorými bol zamestnanec poverený, ochota spolupracovať na projektoch spolupráce s inými školami, najmä zahraničnými a pod.),
- rozhovoroch s vedením školy,
- výsledkoch žiakov, ktorých učiteľ pripravuje na žiacke súťaže,
- výsledkoch žiakov, ktorých učiteľ vyučuje, pri inšpekcii, pri rôznych druhoch hromadného testovania žiakov (vrátane medzinárodných testov), pri maturitných skúškach, najmä pri výsledkoch dosiahnutých v ich externej časti a na porovnaní týchto výsledkov s hodnotením žiaka učiteľom v priebehu štúdia,
- prístupe učiteľa k žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- hodnotení výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti kontinuálneho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.,
- hodnotení učiteľov vedúcimi predmetových komisií (čo si vyžaduje aj nimi vykonávané hospitácie, prípadne účasť na „otvorených hodinách“),
- hodnotení učiteľov žiakmi a rodičmi,
- hodnotení nepedagogických zamestnancov vedením školy na základe kontroly plnenia pracovných úloh, pozorovania a rozhovoru.
3. Hodnotenie školy
Cieľom hodnotenia je, aby:
- žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na nich kladené,
- verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠkVP.
Dôraz je kladený na dve veci:
- konštatovanie úrovne stavu,
- zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.
Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:
- ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe a ich reálnosť a stupeň dôležitosti,
- posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe,
- oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje
slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení
Monitorujeme:
- podmienky na vzdelávanie,
- spokojnosť s vedením školy a učiteľmi,
- prostredie – klímu školy,
- priebeh vzdelávania – vyučovací proces, metódy a formy vyučovania,
- úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Kritériom pre nás je:
- spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov,
- kvalita výsledkov.
Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:
- dotazníky pre žiakov a rodičov,
- záujem o štúdium v našej škole – počet prihlášok do prvého ročníka štvorročnej aj osemročnej formy štúdia, počet žiadostí o prestup na našu školu z iných škôl a z našej školy na iné školy,
- analýza výsledkov EČ a PFIČ MS,
- analýza prijatých žiakov na vysoké školy, dotazníky pre absolventov školy,
- analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach,
- analýza správania sa žiakov školy,
- SWOT analýza
IV. Školský učebný plán
1. Školský vzdelávací program
UČEBNÉ PLÁNY
Rámcový učebný plán pre osemročné gymnáziá
s vyučovacím jazykom slovenským
Vzdelávacia oblasť |
Vyučovací predmet |
Počet hodín za 1.-4. ročník OG
|
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
18 |
Prvý cudzí jazyk |
12 |
|
Druhý cudzí jazyk |
4 |
|
|
|
34 |
Človek a príroda |
Fyzika |
5 |
Chémia |
4 |
|
Biológia |
4 |
|
|
|
13 |
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
5 |
Geografia |
4 |
|
Občianska náuka |
3 |
|
|
|
12 |
Človek a hodnoty |
Etická výchova/náboženská výchova/náboženstvo |
3 |
|
|
3 |
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
15 |
Informatika |
2 |
|
|
|
17 |
Človek a svet práce |
Technika |
2 |
|
|
2 |
Umenie a kultúra |
Hudobná výchova |
2 |
Výtvarná výchova |
2 |
|
Výchova umením |
1 |
|
|
|
5 |
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova / športová príprava |
8 |
|
|
8 |
Povinné hodiny spolu |
|
94 |
Voliteľné hodiny |
|
25 |
Počet hodín spolu |
|
119 |
Vyššie sekundárne vzdelávanie - ISCED 3A
Rámcový učebný plán pre štvorročné a osemročné gymnáziá
s vyučovacím jazykom slovenským
Vzdelávacia oblasť |
Vyučovací predmet |
Počet hodín za 1.-4. ročník (5.-8. ročník OG) |
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
12 |
Prvý cudzí jazyk |
16 |
|
Druhý cudzí jazyk |
8 |
|
|
|
36 |
Človek a príroda |
Fyzika |
5 |
Chémia |
5 |
|
Biológia |
6 |
|
|
|
16 |
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
6 |
Geografia |
4
|
|
Občianska náuka |
3 |
|
|
|
13 |
Človek a hodnoty |
Etická výchova/náboženská výchova/náboženstvo |
2 |
|
|
2 |
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
11 |
Informatika |
3 |
|
|
|
14 |
Umenie a kultúra |
Umenie a kultúra |
4
|
|
|
4 |
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova / športová príprava |
8 |
|
|
8 |
Povinné hodiny spolu |
|
93 |
Voliteľné hodiny |
|
31 |
Počet hodín spolu |
|
124 |
Učebný plán
Súkromné gymnázium, Galaktická 9, Košice
školský rok 2013/2014
1. až 4. ročník štvorročného gymnázia, vyššie sekundárne vzdelávanie ISCED 3A
Vzdelávacia oblasť |
Vyučovací predmet |
|
|
|
|
Počet hodín za 1.-4. ročník OG
|
|
|
1. |
2. |
3 |
4. |
Spolu |
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
|
4 |
|
|
|
Prvý cudzí jazyk |
|
4 |
|
|
|
|
Druhý cudzí jazyk |
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a príroda |
Fyzika |
|
2 |
|
|
|
Chémia |
|
2 |
|
|
|
|
Biológia |
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
|
2 |
|
|
|
Geografia |
|
2 |
|
|
|
|
Občianska náuka |
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a hodnoty |
Etická výchova/náboženská výchova/náboženstvo |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
|
3 |
|
|
|
Informatika |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a svet práce |
Technika |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Umenie a kultúra |
Hudobná výchova |
|
|
|
|
|
Výtvarná výchova |
|
|
|
|
|
|
Výchova umením |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova / športová príprava |
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Povinné hodiny spolu |
|
|
|
|
|
|
Voliteľné hodiny |
Rómsky jazyk |
|
3 |
|
|
|
Počet hodín spolu |
|
|
32 |
|
|
|
školský rok 2013/2014
1. až 4. ročník osemročného gymnázia, nižšie sekundárne vzdelávanie ISCED 2A
5. až 8. ročník osemročného gymnázia vyššie sekundárne vzdelávanie ISCED 3A
Vzdelávacia oblasť |
Vyučovací predmet
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Počet hodín za .-4. ročník OG
|
|
|
1. |
2. |
3 |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
Spolu |
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
|
5 |
5 |
|
|
|
|
|
10 |
Prvý cudzí jazyk |
|
4 |
4 |
|
|
|
|
|
8 |
|
Druhý cudzí jazyk |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a príroda |
Fyzika |
|
1 |
2 |
|
|
|
|
|
3 |
Chémia |
|
1 |
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
Biológia |
|
2 |
1 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
Geografia |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
Občianska náuka |
|
1 |
0,5 |
|
|
|
|
|
1,5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a hodnoty |
Etická výchova/náboženská výchova/náboženstvo |
|
1 |
0,5 |
|
|
|
|
|
1,5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
|
4 |
3 |
|
|
|
|
|
7 |
Informatika |
|
1 |
0,5 |
|
|
|
|
|
1,5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a svet práce |
Technika |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Umenie a kultúra |
Hudobná výchova |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
1 |
Výtvarná výchova |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Výchova umením |
|
|
0,5 |
|
|
|
|
|
0,5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova / športová príprava |
|
2 |
2 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Povinné hodiny spolu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Voliteľné hodiny |
Rómsky jazyk |
|
2 |
3 |
|
|
|
|
|
5 |
Počet hodín spolu |
|
|
30 |
30 |
|
|
|
|
|
60 |
ISCD 2A 1. - 4. ročník
ISCD 3A 5. - 8. ročník
Kežmarok
Rámcový učebný plán pre gymnázia s 8-ročným štúdiom s vyučovacím jazykom slovenským
II.B o.g. 2013/2014
Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu Slovenskej republiky dňa
20. mája 2011 pod číslom 2011-7915/18752:1-922 ako súčasť štátneho vzdelávacieho
programu pre vyššie sekundárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským s platnosťou
od 1. septembra 2011.
Vzdelávacia oblasť |
Predmet
|
Vzdelávací program |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
Spolu |
Jazyk a komunikácia |
slovenský jazyk a lit. |
štátny |
4 |
4 |
5 |
5 |
3 |
3 |
3 |
3 |
30 |
školský |
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
||
prvý cudzí jazyk |
štátny |
3 |
3 |
3 |
3 |
4 |
4 |
4 |
4 |
28 |
|
školský |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
|
|
|
4 |
||
druhý cudzí jazyk |
štátny |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
12 |
|
školský |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
73,5 |
Človek a príroda |
fyzika |
štátny |
1 |
1 |
2 |
1 |
2 |
2 |
1 |
|
10 |
chémia |
štátny |
0,5 |
0,5 |
1 |
2 |
2 |
2 |
1 |
|
9 |
|
školský |
0,5 |
0,5 |
|
|
|
|
|
|
1 |
||
biológia |
štátny |
1 |
2 |
1 |
1 |
2 |
3 |
1 |
|
10,5 |
|
školský |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30,5 |
Človek a spoločnosť |
dejepis |
|
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
11 |
geografia
|
štátny |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
1 |
|
8 |
|
školský |
|
|
0,5 |
1 |
|
|
|
|
|||
občianska náuka |
štátny |
1 |
1 |
0,5 |
0,5 |
|
|
2 |
1 |
6 |
|
školský |
|
|
|
0,5 |
|
|
|
|
0,5 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Človek a hodnoty |
etická výchova/ náboženská výchova |
|
1 |
1 |
0,5 |
0,5 |
1 |
1 |
|
|
5 |
psychosociálny tréning |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Matematika a práca s informáciami |
matematika |
štátny |
4 |
3,5 |
4 |
4 |
4 |
3 |
3 |
1 |
26,5 |
školský |
|
0,5 |
1 |
|
|
|
|
|
0,5 |
||
informatika |
štátny |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
1 |
1 |
1 |
|
5 |
|
|
školský |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Človek a svet práce |
technika |
|
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
Hudobná výchova |
štátny |
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Výchova umením |
|
|
|
0,5 |
0,5 |
|
|
|
|
1 |
|
Umenie a kultúra |
|
|
|
|
|
1 |
1 |
1 |
1 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Zdravie a pohyb |
Telesná výchova |
|
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Spolu povinná časť |
|
|
23 |
24 |
24 |
24 |
27 |
28 |
24 |
15 |
189 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Školský vzdelávací program |
|||||||||||
|
|||||||||||
Rómsky jazyk |
3 |
2 |
3 |
2 |
3 |
3 |
3 |
3 |
27 |
||
Voliteľné hodiny |
6 |
6 |
6 |
6 |
4 |
4 |
7 |
15 |
54 |
||
Spolu: povinná časť + voliteľné hodiny |
29 |
30 |
30 |
30 |
31 |
32 |
31 |
30 |
243 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Voliteľné predmety v školskom roku 2013/2014: rómsky jazyk a literatúra 2 hodiny, potvrdzujúce hodiny: 1 slovenský jazyk a literatúra, 1 anglický jazyk, 0,5 h informatika, 0,5 matematika, 0,5 chémia, 0,5 biológia
ISCD 2A 1. - 4. ročník
ISCD 3A 5. - 8. ročník
Rámcový učebný plán pre gymnázia s 8-ročným štúdiom s vyučovacím jazykom slovenským
III.B o.g. 2013/214
Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu Slovenskej republiky dňa
20. mája 2011 pod číslom 2011-7915/18752:1-922 ako súčasť štátneho vzdelávacieho
programu pre vyššie sekundárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským s platnosťou
od 1. septembra 2011.
Vzdelávacia oblasť |
Predmet /ročník |
Vzdelávací program |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
Spolu |
Jazyk a komunikácia |
slovenský jazyk a lit. |
štátny |
4 |
4 |
5 |
5 |
3 |
3 |
3 |
3 |
30 |
školský |
1 |
|
|
|
|
|
1 |
2 |
4 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
prvý cudzí jazyk |
štátny |
3 |
3 |
3 |
3 |
4 |
4 |
4 |
4 |
28 |
|
školský |
1 |
1 |
1 |
|
|
|
|
|
3 |
||
druhý cudzí jazyk |
štátny |
0 |
2 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
73,5 |
Človek a príroda |
fyzika |
štátny |
1 |
1 |
2 |
1 |
2 |
2 |
1 |
|
10 |
chémia |
štátny |
0,5 |
0,5 |
1 |
2 |
2 |
2 |
1 |
|
9 |
|
školský |
0,5 |
0,5 |
1 |
|
|
|
|
|
1 |
||
biológia |
štátny |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
3 |
1 |
|
10,5 |
|
školský |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
0,5 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30,5 |
Človek a spoločnosť |
dejepis |
|
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
11 |
|
geografia |
|
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
1 |
|
8 |
|
občianska náuka |
|
1 |
1 |
0,5 |
0,5 |
|
|
2 |
1 |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Človek a hodnoty |
etická výchova/ náboženská výchova |
|
1 |
1 |
0,5 |
0,5 |
1 |
1 |
|
|
5 |
psychosociálny tréning |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Matematika a práca s informáciami |
matematika |
štátny |
4 |
3,5 |
4 |
4 |
4 |
3 |
3 |
1 |
26,5 |
školský |
|
0,5 |
|
|
|
|
|
|
0,5 |
||
informatika |
štátny |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
1 |
1 |
1 |
|
5 |
|
|
školský |
0,5 |
0,5 |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Človek a svet práce |
technika |
|
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
|
|
1+1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
Hudobná výchova |
štátny |
1+1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Výchova umením |
|
|
|
0,5 |
0,5 |
|
|
|
|
1 |
|
Umenie a kultúra |
|
|
|
|
|
1 |
1 |
1 |
1 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Zdravie a pohyb |
Telesná výchova |
|
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Spolu povinná časť |
|
|
22 |
24,5 |
24 |
24 |
27 |
28 |
24 |
15 |
189 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Školský vzdelávací program |
|||||||||||
|
|||||||||||
Rómsky jazyk |
4 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
27 |
||
Voliteľné hodiny |
7 |
5,5 |
6 |
6 |
4 |
4 |
7 |
15 |
54 |
||
Spolu: povinná časť + voliteľné hodiny |
29 |
30 |
30 |
30 |
31 |
32 |
31 |
30 |
243 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Voliteľné predmety v školskom roku 2013/2014: 3 h rómsky jazyk a literatúra, potvrdzujúce hodiny :1 h anglický jazyk, 1 h chémia, 0,5 h biológia
ISCED 3A – vzdelávací program gymnázium so 4-ročným štúdiom
Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu Slovenskej republiky dňa
20. mája 2011 pod číslom 2011-7915/18752:1-922 ako súčasť štátneho vzdelávacieho
programu pre vyššie sekundárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským s platnosťou od 1. septembra 2011.
II.A Kežmarok
Školský rok 2013/2014
Vzdelávacia oblasť |
Predmet /ročník |
Vzdelávací program |
1. |
2. |
3. |
4. |
Spolu |
Jazyk a komunikácia |
slovenský jazyk a lit. |
štátny |
3 |
3 |
3 |
3 |
12 |
|
1 |
1 |
1 |
2 |
|
||
prvý cudzí jazyk |
štátny |
4 |
4 |
4 |
4 |
16 |
|
|
|
|
|
|
|
||
druhý cudzí jazyk |
štátny |
2 |
2 |
2 |
2 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
Človek a príroda |
fyzika |
štátny |
2 |
2 |
1 |
|
5 |
chémia |
štátny |
2 |
2 |
1 |
|
5 |
|
biológia |
štátny |
2 |
3 |
1 |
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Človek a spoločnosť |
dejepis |
|
2 |
2 |
2 |
0 |
6 |
|
geografia |
|
1 |
2 |
1 |
|
4 |
|
náuka o spoločnosti |
|
0 |
0 |
2 |
1 |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Človek a hodnoty |
etická výchova/ náboženská výchova |
|
1 |
1 |
|
|
2 |
psychosociálny tréning |
|
|
|
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Matematika a práca s informáciami |
matematika |
štátny |
4 |
3 |
3 |
1 |
11 |
informatika |
štátny |
1 |
1 |
1 |
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Umenie a kultúra |
umenie a kultúra |
|
1 |
1 |
1 |
1 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
|
2 |
2 |
2 |
2 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Spolu povinná časť |
|
|
27 |
28 |
24 |
15 |
94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Školský vzdelávací program |
|
|
|
|
|
||
Rómsky jazyk a literatúra |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
||
Voliteľné hodiny |
4 |
4 |
7 |
15 |
30 |
||
Spolu: povinná časť + voliteľné hodiny |
31 |
32 |
31 |
30 |
124 |
Voliteľné predmety: rómsky jazyk a literatúra s trojhodinovou časovou dotáciou, voliteľné hodiny: 1 potvrdzujúca hodina SJL